Faimosul Pippo Inzaghi e din nou antrenor, după doi ani de pauză. Cu ce echipă a semnat

Miercuri, 11 Octombrie 2023, ora 09:34
1586 citiri
Pippo Inzaghi

Penultima clasată în Serie A, Salernitana a anunţat, marţi, plecarea antrenorului Paulo Sousa şi numirea lui Filippo Inzaghi în locul său.

În decurs de două minute şi în două comunicate de presă separate, Salernitana a anunţat plecarea antrenorului Paulo Sousa şi numirea lui Filippo Inzaghi în locul său.

Inzaghi revine pe banca tehnică din Serie A, la doi ani după ce a plecat de la Benevento. "Super Pippo" a mai antrenat AC Milan (2014-2015) şi Bologna (2018-2019) în prima ligă.

Fostul internaţional italian va prelua conducerea Salernitanei până la finalul sezonului, având sarcina de a salva echipa care se află pe penultimul loc în Serie A după opt etape.

Fratele său, Simone Inzaghi, este antrenorul echipei Inter Milano.

Juventus - AC Milan, derby pentru locul 2 în Italia. Ocazie rarisimă pe final de meci
Echipa italiană Juventus Torino a încheiat la egalitate sâmbătă, pe teren propriu, scor 0-0, cu gruparea AC Milan, într-un meci din etapa 34-a din Serie A. În prima repriză meciul a fost...
Tot mai multe orașe din Italia s-au săturat de supraaglomerare. Măsurile anunțate în zone turistice îndrăgite de români
Veneţia a devenit joi primul oraş din lume care a introdus un sistem de plată pentru vizitatori în cadrul unui experiment menit să descurajeze turiştii să sosească în perioadele de vârf,...