Victorie cu emotii pentru Timisoara cu Poli Iasi

Vineri, 26 Februarie 2010, ora 22:17
1177 citiri

FC Timisoara a invins in ultimul minut Politehnica Iasi, scor 2-1, intr-o partida contand pentru etapa a 19-a a Ligii I.

Avand pretentii la titlul de campioana, banatenii nu concepeau alt rezultat decat victoria, insa iesenii, care etapa trecuta au rapus Rapidului, au dat o replica pe masura trupei antrenate de Ioan Ovidiu Sabau.

Nelinistea s-a asezat pe stadionul Dan Paltinisanu inca din minutul 7, cand Paun inscrie cu poarta goala dupa un balon respins de goalkeeperul Pantilimon.

Timisorenii au trecut imediat in ofensiva, in incercarea de a reveni cat mai rapid pe tabela, insa Parks si Goga trec de mai multe ori pe langa egalare.

Inceputul reprizei secunde a adus si egalarea pe tabela de marcaj, Cosmin Contra inscriind dintr-o lovitura libera de la 25 de metri la numai patru minute de la revenirea in tricoul echipei de pe Bega.

Parks trece din nou pe langa gol in minutul 70, iar doua minute mai tarziu Negru rateaza sansa de a-i pune pe ieseni din nou in avantaj. In ultimele minute, Goga trimite peste poarta din centrarea lui Sepsi, nu inainte ca negru sa rateze din nou fata in fata cu Pantilimon la capatul unui contraatac.

Finalul partidei a oferit un moment mai putin obisnuit, un fan al gazdelor intrand pe teren si inscriind pentru Timisoara. Stimulati de suporterul buclucas, elevii lui Sabau marcheaza in ultimele secunde, prin Dorin Goga, pentru a obtine prima victorie dupa o pauza de doua etape.

Remiza ii trimite pe timisoreni pe locul secund in Liga I, cel putin pana la ora disputarii celorlalte partide.. Iesenii raman pe pozitia a 12-a cu cele 21 de puncte acumulate in 19 meciuri.

C.F.

Meciul U Cluj - Poli Iași a aprins și mai mult lupta pentru evitarea retrogradării. Clasamentul cu trei etape înainte de final
Formaţia Universitatea Cluj a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, echipa Poli Iaşi, într-un meci din etapa a şasea a play-out-ului Superligii. Golul a fost marcat de D....
Frustrarea românilor, cu privire la admiterea cu granițele terestre în Schengen. Rațiunile care ar fi fost la baza blocajului
Aproape două treimi dintre români cred că țara noastră a îndeplinit toate criteriile pentru admiterea cu granițele terestre în Schengen. Ei sunt de părere că unele state europene...