Desfășurare incredibilă în meciul dintre Poli Iași și CFR Cluj: șase goluri și răsturnări de situație

Sambata, 11 Noiembrie 2023, ora 20:54
3249 citiri
Andrea Mandorlini FOTO facebook

Echipa Poli Iaşi a încheiat la egalitate sâmbătă, pe teren propriu, scor 3-3, cu formaţia CFR Cluj, în etapa a 16-a din Superligă. Ieşenii au condus cu 2-0 în minutul 22, clujenii au revenit şi au avur 3-2 la pauză.

Ieşenii au început tare meciul de pe teren propriu cu echipa clujeană, iar Harrison a deschis scorul în minutul 11, din pasa lui Ispas. În minutul 22, Katanec a finalizat pentru un 2-0 neaşteptat şi clujenii au avut o reacţie extraordinară.

Avounou a redus din diferenţă în minutul 27, apoi Ajeti a înscris cu un şut din careu, în minutul 39, egalând. Oaspeţii au avut o bară, în minutul 41, dar au reuşit să treacă în avantaj cu golul din minutul 44, când a marcat Otele.

Intraţi cu avantaj la pauză, clujenii au fost egalaţi în minutul 62, când Harrison a reuşit dubla şi a făcut 3-3.

Bîrligea a înscris şi el în minutul 69, dar golul a fost anulat pentru poziţia de ofsaid a autorului golului şi clujenii au căzut psihic, fiind dominaţi pe final, dar rezultatul meciului a fost 3-3. CFR are 31 de puncte şi a devenit lider în clasament, la egalitate cu FCSB. Poli Iaşi are 18 puncte şi ocupă poziţia a 10-a.

POLI IAŞI: S. Lung Jr. - Martac, Samayoa, Katanec, R. Ispas - A. Ciobanu (A. Roman 56), Bordeianu (Jatoba 46), Marchioni - A. Gheorghiţă (Stefanovic 46), Harrison (Harrison 90+4), Luis Phelipe (R. Ion 82). ANTRENOR: Leo Grozavu

CFR CLUJ: R. Sava - Mogoş, Ajeti (M. Ilie 79), Kresic, Morgan - Muhar, Tachtsidis, Cvek (Deac 85) – Avounou (Fica 85), Bîrligea (Juricic 74), Otele. ANTRENOR: Andrea Mandorlini

Cartonaşe galbene: Bordeianu 25, Leo Grozavu 70, S. Lung jr 90 / Otele 30, Cvek 68, Juricic 90+3

Arbitri: Sebastian Colţescu - Sebastian Gheorghe, Daniel Mitruţi - Andrei Moroiţă

Arbitri VAR: Marian Barbu - Iulian Dima

Observator: Iosif Olah

Adrian Mutu, călcat în picioare de un jucător de la CFR Cluj: "Nu are caracter"
După victoria clujenilor la Craiva, un jucător de la CFR a avut cuvinte grele de spus la adresa lui Adrian Mutu, fostul antrenor din Gruia. Mijlocașul grec Panagiotis Tachtsidis (33 de ani) a...
Universitatea Craiova a ieșit și matematic din lupta pentru titlu! FCSB poate sărbători sâmbătă
Echipa CFR Cluj a învins joi seara, în deplasare, scor 1-0, formaţia Universitatea Craiova, în ultimul meci al etapei a şasea din play-off-ul Superligii. La Craiova, într-un meci...
#Poli Iasi, #CFR Cluj, #otele, #Harrison, #katanec, #avounou, #ajeti, #Birligea , #stiri fotbal