Preliminarii Euro 2024: Italia, Cehia şi Slovenia și-au luat bilet pentru turneul final. Se știu 20 de naționale calificate

Marti, 21 Noiembrie 2023, ora 05:20
2098 citiri
Campioana europeană Italia își va apăra trofeul

Italia, Cehia şi Slovenia s-au calificat la EURO 2024 la fotbal, după meciurile jucate luni, ultimele pentru ele în preliminarii.

Italia a obţinut punctul de care mai avea nevoie, 0-0 cu Ucraina, la Leverkusen.

Cehia a învins Moldova cu 3-0, într-o partidă cu calificarea pe masă. David Doudera (14), Tomas Chory (72) şi Tomas Soucek (90) au marcat golurile, Moldova jucând aproape o repriză în zece oameni, după eliminarea lui Vladislav Baboglo (55).

Portarul Dorian Răilean (Chindia Târgovişte) a fost integralist la oaspeţi, mijlocaşul Vadim Raţă (FC Voluntari) a evoluat 78 de minute, atacantul Vitalie Damaşcan (Sepsi OSK Sfântu Gheorghe) a intrat la pauză, ca şi atacantul Maxim Cojocaru (Chindia), iar mijlocaşul Serafim Cojocari (Unirea Slobozia) a fost introdus în min. 65.

Slovenia a învins dramatic Kazahstanul, cu 2-1, în alt meci decisiv. Benjamin Sesko (41) a deschis scorul pentru gazde, Ramazan Orazov (48) a egalat după pauză, dar slovenii au reuşit pe final golul victoriei, prin Benjamin Verbic (86).

S-au înregistrat şi rezultate mai puţin scontate, precum remiza dintre Macedonia de Nord şi Anglia (1-1). Isnik Alimi (Sepsi OSK) a jucat 75 de minute la gazde. Albania a fost ţinută în şah de Feroe (0-0), în timp ce Irlanda de Nord a învins Danemarca (2-0).

Până acum au obţinut calificarea la EURO 2024, care va avea loc în Germania (echipă calificată din oficiu), următoarele formaţii: Spania, Scoţia, Franţa, Olanda, Anglia, Italia, Belgia, Austria, Turcia, Ungaria, Serbia, Portugalia, Slovacia, Albania, Cehia, Danemarca, Slovenia, Elveţia şi România. Mai sunt patru locuri de atribuit.