Derby-ul Rapid - CSM București din sferturile Ligii Campionilor nu mai poate avea loc. Cu cine vor juca giuleștencele

Duminica, 12 Februarie 2023, ora 16:51
2039 citiri
Rapid și CSM București nu mai pot evolua una contra alteia în sferturi

Vicecampioana CSM Bucureşti a fost învinsă duminică, în deplasare, de formaţia Krim Ljubljana, scor 28-26 (13-14), şi încheie pe locul 2 în grupa A din Liga Campionilor. Calificată direct în sferturile competiţiei, CSM Bucureşti nu mai poate întâlni în această fază pe Rapid Bucureşti.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Stanko şi Radicevic, câte 7 goluri, pentru Krim, respectiv Neagu 6, pentru CSM.

În urma rezultatului, CSM încheie grupa A pe locul 2, cu 22 puncte. De pe primul loc s-a calificat direct Vipers, deţinătoarea trofeului, cu 23 de puncte.

În grupa B din Liga Campionilor joacă şi campioana Rapid Bucureşti, care duminică va întâlni Lokomotiva Zagreb din Croația într-un meci fără miză.

În urma eșecului înregistrat de CSM, Rapid va evolua în play-off-ul pentru sferturi chiar cu Krim Ljubljana, învingătoarea urmând să dea peste Vipers Kristiansand.

Turneul Final4 va avea loc la Budapesta, în 3-4 iunie.

Trofeul este deţinut de formaţia norvegiană Vipers Kristiansand.

CSM București, meci de coșmar în sferturile Ligii Campionilor. Ce șanse de calificare mai au ”tigroaicele”
Campioana CSM Bucureşti a fost învinsă duminică, pe teren propriu, de formaţia Metz Handball, scor 27-24 (15-14), în manşa tur din sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Returul va...
Horațiu Moldovan, din nou în Liga Campionilor. Victorie de aur pentru Atletico
Echipa Atletico Madrid a dispus sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 3-1, de formaţia Athletic Bilbao, în etapa a 33-a din La Liga. Madrilenii au deschis scorul prin Rodrigo de Paul, în...