Kosovarii au făcut legea în Giulești: cinci victorii din cinci meciuri pentru Rapid

Vineri, 16 Februarie 2024, ora 22:03
2495 citiri
Albion Rrahmani, Rapid

Echipa Rapid Bucureşti a învins vineri seara, pe teren propriu, scor 2-0, gruparea FC Hermannstadt, într-un meci din etapa a 26-a a Superligii. Giuleștenii au cinci victorii din cinci meciuri ăn 2024.

Portarul sibienilor a respins şutul lui Papeau, din minutul 6, apoi Borza a trimis puţin peste transversală, în minutul 18, atunci când giuleştenii au cerut şi penalti, după contactul din careu, dintre Papeau şi Butean.

Meciul şi-a pierdut din intensitate, iar scorul a fost deschis abia în minutul 54, când Ermal Krasniqi l-a învins pe Căbuz din centrarea lui Burmaz. În minutul 66, Ermal Krasniqi s-a transformat în servant pentru Albion Rrahmani şi acesta a stabilit scorul final, 2-0 pentru Rapid, care ajunge la 48 de puncte şi este pe locul secund în campionat. Hermannstadt e pe 7, cu 34 de puncte.

RAPID: Aioani – Braun, Săpunaru, P. Iacob, Borza – Djokovic, Al. Albu (Oaidă 64), Papeau (Petrila 64) – E. Krasniqi (Funsho Bamgboye 75), Burmaz (Hasani 75), A. Rrahmani. ANTRENOR: Cristiano Bergodi

FC HERMANNSTADT: Căbuz – Bejan, V. Găman, Ionuţ Stoica – Butean, Murgia, Biceanu (Oroian 72), Opruţ – Ianis Stoica (A. Jipa 80), D. Paraschiv (Fonseca 80), S. Balaure (G. Iancu 72). ANTRENOR: Marius Măldărăşanu

Gestul kosovarului Krasniqi la Constanța, dezaprobat clar de către specialiști
Bogdan Lobonț (46 de ani), antrenorul interimar al giuleștenilor, l-a înlocuit în minutul 60 al meciului cu Farul pe Krasnoqi, dar internaționalul kosovar nu l-a privit pe tehnician și chiar...
Daniel Niculae, urmărit penal în dosarul introducerii ilegale de materiale pirotehnice pe stadioane
Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Bucureşti au extins urmărirea penală faţă de preşedintele FC Rapid, Daniel Niculae şi faţă de liderul galeriei echipei bucureştene,...