Rapid a mai transferat un atacant. Cine e vârful venit în Giulești

Duminica, 24 Decembrie 2023, ora 17:28
1963 citiri
Borisav Burmaz va juca la Rapid FOTO facebook

FC Rapid a anunţat, duminică, pe site-ul oficial, că a perfectat cel de-al doilea transfer al iernii, reuşind să-l achiziţioneze pe Borisav Burmaz, atacantul sârb de la FK Voždovac.

După Florent Hasani, golgheterul Albaniei, cu Rapid a semnat cel de-al doilea marcator al Superligii Serbiei, cu 10 goluri marcate în 18 partide.

Crescut de Steaua Roşie, cea mai titrată echipă din Serbia, atacantul în vârstă de 22 de ani, împliniţi la 21 aprilie, a mai jucat la Grafičar şi Radnički Kragujevac 1923.

Burmaz este internaţional sârb, evoluând pentru naţionalele U17, U18 şi U19 ale Serbiei, iar valoarea sa de piaţă, conform transermarkt.com, este de 1,2 milioane de euro.

Atacantul sârb a evoluat ultima dată în data de 15 decembrie 2023, în Voždovac – Železničar Pančevo (5-1), când a înscris o „dublă”, în cele 66 de minute jucate.

Cu formaţia U19 a Stelei Roşii Belgrad a câştigat campionatul Serbiei, evoluând în Youth League, unde a marcat două goluri şi a dat o pasă decisivă.

Pe postul de atacant, Borisav îi va avea concurenţi pe Albion Rrahmani, Kevin Soni sau Alexandru Stan, însă şi nou-venitul Florent Hasani poate evolua în poziţie de „vârf”.

Daniel Niculae, urmărit penal în dosarul introducerii ilegale de materiale pirotehnice pe stadioane
Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Bucureşti au extins urmărirea penală faţă de preşedintele FC Rapid, Daniel Niculae şi faţă de liderul galeriei echipei bucureştene,...
Gestul kosovarului Krasniqi la Constanța, dezaprobat clar de către specialiști
Bogdan Lobonț (46 de ani), antrenorul interimar al giuleștenilor, l-a înlocuit în minutul 60 al meciului cu Farul pe Krasnoqi, dar internaționalul kosovar nu l-a privit pe tehnician și chiar...