Cel mai bun rezultat al României la Mondialul de înot. Puștiul de 16 ani, la un pas de glorie

Duminica, 18 Februarie 2024, ora 10:03
15785 citiri
Robert Badea

În absența lui David Popovici, care a preferat să nu participe pentru a pregăti Jocurile Olimpice, cel mai bun rezultat al României la Campionatul Mondial de înot de la Doha a fost obținut în ultima zi a competiției de puștiul de 16 ani Robert Badea.

Astfel, în calificările probei de 400 de metri mixt, Robert Badea a fost la un pas de o calificare miraculoasă în finală (primii 8), ocupând locul 9, cu 4:18.43, urmând să fie prima rezervă în cursa pentru medalii programată duminică seara.

Sportiva din România care a câștigat a cincea oară Liga Campionilor. Cum s-a descurcat în finală, contra unei conaționale
Jucătoarea română de tenis de masă Elizabeta Samara a câştiga pentru a cincea oară în carieră Liga Campionilor europeni şi pentru a treia oară consecutiv cu formaţia poloneză KTS Enea...
Surpriză în finală. Echipa care a învins campioana și a cucerit primul titlu din istorie
CSO Voluntari 2005 a câştigat în premieră titlul de campioană naţională la volei feminin, după ce a învins-o pe deţinătoarea titlului, CSM Volei Alba-Blaj, cu 3-1 (19-25, 25-22, 25-19,...