Noroc de Popovici! Pe ce loc a terminat România în clasamentul pe medalii la Mondialul de natație

Duminica, 30 Iulie 2023, ora 16:49
5313 citiri
Popovici și Preda, pe podiumul de premiere

Campionatul Mondial de natație de la Fukuoka (Japonia) s-a încheiat duminică, România reușind să câștige două medalii, una de aur și una de argint.

În condițiile în care David Popovici s-a întors acasă cu locurile 4 și 6 la 200 de metri liber, respectiv 100 de metri liber, țara noastră a rămas cu cele două medalii, de aur și argint, cucerite de Constantin Popovici şi Cătălin Preda, care au ocupat locurile 1 şi 2 în concursul de high-diving.

Constantin Popovici şi Cătălin Preda au excelat în competiția de sărituri în apă de la 27 de metri din cadrul Campionatului Mondial de nataţie de la Fukuoka. Constantin Popovici și-a confirmat statutul de mare favorit, cucerind aurul cu un total de 472.80 puncte, urmat pe podium de conaționalul Cătălin Preda, 438.45 puncte.

Ca urmare, în clasamentul pe medalii, România a ocupat un onorabil loc 17, la egalitate cu Africa de Sud. China a fost cea mai laureată națiune, urmată de Australia și Statele Unite.

Cu câte medalii s-a întors România de la Campionatul European de box
Pugilista română Lăcrămioara Perijoc a câştigat medalia de argint la categoria 54 kg, sâmbătă, la Campionatele Europene de box de la Belgrad, după ce a fost învinsă la puncte (5-0) în...
FCSB e campioana României după 9 ani! Meciul decisiv, contra lui Gică Hagi
Echipa de fotbal FCSB a întâlnit formaţia Farul Constanţa, sâmbătă, pe Arena Naţională, într-o partidă care a pus capăt luptei pentru titlu în Superliga. Cu 46 de puncte în...