Danemarca ne-a predat o lecție, dar nu e nimic pierdut. Naționala de handbal, în fața unui meci crucial

Miercuri, 06 Decembrie 2023, ora 04:18
1919 citiri
Naţionala României a fost umilită de echipa Danemarcei cu scorul de 39-23

Naţionala României a fost umilită de echipa Danemarcei cu scorul de 39-23 (21-10), marţi seara, la Herning (Danemarca), în ultimul său meci din Grupa E a Campionatului Mondial de handbal feminin din Danemarca, Norvegia şi Suedia.

În continuare fără Cristina Neagu, accidentată, România a rezistat doar un sfert de oră, după care şi-a pierdut busola, a primit patru goluri la rând pe greşeli în jocul 7-6 (fără portar), a cedat complet în apărare, iar în atac nu a reuşit decât rareori să găsească drumul spre poartă. Româncele au ratat nu mai puţin de patru aruncări de la 7 metri în acest meci, dar şi alte situaţii clare, de pe pivot sau extremă.

Danemarca a câştigat grupa cu 6 puncte, urmată de România, 4 puncte, Serbia, 2 puncte, Chile, 0 puncte. România va intra în Grupa principală III cu 2 puncte, cele câştigate contra Serbiei. Danemarca şi Germania vor începe cu câte 4 puncte, Polonia cu 2 puncte, iar Japonia şi Serbia de la zero. Primele două clasate se califică în sferturile de finală.

România va juca primul meci contra Germaniei, pe 7 decembrie, la Herning (19:00). Cum Germania are patru puncte, o victorie în acest joc este crucială pentru România, care vizează un loc în primele 7 echipe de la acest Mondial pentru a mai putea spera la Jocurile Olimpice.

Programul României

7 decembrie, ora 19:00 » România - Germania

9 decembrie, ora 16:30 » România - Japonia

11 decembrie, ora 19:00 » Polonia - România.

Câștigătoarea grupei din care face parte România va juca în „sferturi” cu ocupanta locului 2 în grupa I principală (Suedia, Muntenegru, Croația, Ungaria, Senegal, Camerun).

Ocupanta locului 2 în grupa României va juca în „sferturi” contra câștigătoarei din grupa sus amintită.

România a dat startul la medalii la Europeanul de canotaj. Cum s-a terminat prima finală din Ungaria
Echipajul de patru rame feminin al României, alcătuit din Mădălina Bereş, Maria Lehaci, Magdalena Rusu şi Amalia Bereş, a câştigat medaliile de argint, sâmbătă, la Campionatele Europene...
Cine e atleta care a doborât recordul României la 10 kilometri. E calificată și la JO 2024
Federaţia Română de Atletism a anunţat, sâmbătă, doborârea recordului naţional în proba de 10 kilometri, reuşită de Joan Chelimo Melly, în cursa de la Herzogenaurach. În...
#Romania, #handbal, #Campionatul Mondial, #Danemarca, #Germania, #grupe principale , #stiri handbal