Naționala de rugby a României, înfrângere rușinoasă în Georgia: "stejarii" mai au un test de foc până la Cupa Mondială

Sambata, 12 August 2023, ora 20:02
1722 citiri
România a pierdut meciul cu Georgia la 50 de puncte diferență

Semne rele pentru naționala de rugby a României înaintea participării la Cupa Mondială.

Naţionala de rugby a Georgiei a învins cu scorul de 56-6 (25-6) reprezentativa României, într-un meci-test disputat sâmbătă seara la Tbilisi, pe Stadionul naţional "Mikheil Meskhi". Georgia a câştigat astfel şi trofeul "Antim Ivireanul", pus în joc la meciurile directe dintre cele două naţionale.

Sâmbăta viitoare, în ultimul meci de pregătire, "stejarii" întâlnesc în deplasare Italia, ceea ce se anunță a fi o altă partidă de foc.

Naţionala de rugby a României se pregătește pentru Cupa Mondială de Rugby din Franţa, competiţie care va debuta pe 8 septembrie.

Stejarii se află în Grupa B şi vor disputa primul meci pe 9 septembrie cu Irlanda, la Bordeaux, apoi vor juca pe 17 septembrie, cu Africa de Sud (Bordeaux), pe 30 septembrie cu Scoţia (Lille) şi pe 8 octombrie cu Tonga (Lille).

România a dat startul la medalii la Europeanul de canotaj. Cum s-a terminat prima finală din Ungaria
Mădălina Bereș, Maria Lehaci, Magdalena Rusu și Amalia Bereș au cucerit prima medalie pentru România la Campionatele Europene de canotaj de la Szeged, în Ungaria. Echipajul nostru din...
Cine e atleta care a doborât recordul României la 10 kilometri. E calificată și la JO 2024
Federaţia Română de Atletism a anunţat, sâmbătă, doborârea recordului naţional în proba de 10 kilometri, reuşită de Joan Chelimo Melly, în cursa de la Herzogenaurach. În...
#rugby, #Romania, #Georgia, #Italia, #cupa mondiala, #Stejarii , #stiri din sport