Minune pentru Manchester United în Premier League. Răsturnare de scor incredibilă, în prelungiri

Sambata, 07 Octombrie 2023, ora 21:46
2918 citiri
Scott McTominay

Manchester United a pus capăt unei serii foarte slabe, reuşind sâmbătă o revenire spectaculoasă în faţa lui Brentford, de care a trecut cu 2-1 pe Old Trafford, în etapa a 8-a din Premier League.

Învinsă acasă în ultima săptămână de Crystal Palace şi Galatasaray, United a fost salvată de un erou improbabil, Scott McTominay, care a punctat în minutele 90+3 şi 90+7, după ce fusese introdus în minutul 87.

Brentford a deschis scorul în minutul 26 prin Mathias Jensen, cu un şut care ar fi trebuit apărat fără probleme de portarul Andre Onana, comentează Reuters. Victoria a redus presiunea asupra antrenorlui "diavolilor roşii", Erik ten Hag.

Manchester United a acumulat 12 puncte şi este provizoriu pe poziţia a 9-a a clasamemtului, în timp ce Brentford, cu 7 puncte, este pe locul 14.

Pe primul loc a urcat provizoriu Tottenham Hotspur, care s-a impus cu 1-0 pe terenul lui Luton Town deşi a jucat o repriză întreagă în zece oameni după eliminarea lui Yves Bissouma.

Tottenham, cu 20 de puncte după opt jocuri, este urmată de Manchester City, 18 puncte (7 jocuri), Arsenal, 17 puncte (7 jocuri), Liverpool, 16 puncte (7 jocuri) etc.

Rezultate consemnate până la această oră în cadrul etapei:

Luton Town - Tottenham 0-1

A marcat: van de Ven (52)

Cartonaş roşu: Bissouma (Tottenham, 45+4)

Manchester United - Brentford 2-1

Au marcat: McTominay (90+3, 90+7), respectiv Jensen (26)

Burnley - Chelsea 1-4

Au marcat: Odobert (15), respectiv Al-Dakhil (42 - autogol), Palmer (50 - penaly), Sterling (65), Jackson (74)

Fulham - Sheffield United 3-1

Au marcat: Reid (53), Foderingham (76 - autogol), Willian (90+2), respectiv Robinson (68 - autogol)

Everton - Bournemouth 3-0

Au marcat: Garner (8), Harrison (37), Doucoure (60)

S-a stabilit prima echipă retrogradată din Premier League. Alte rezultate
Echipa engleză Aston Villa a încheiat la egalitate sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 2-2, cu formaţia londoneză Chelsea. Sheffield United este prima echipă care retrogradează din...
Adio titlu pentru Liverpool după ultimul rezultat din Premier League. Cum arată clasamentul
Formaţia Liverpool, antrenată de Jurgen Klopp, a remizat, sâmbătă, în deplasare, scor 2-2, cu echipa West Ham, într-un meci din etapa a 35-a a campionatului Angliei. Gazdele au marcat...