Farul - FCSB, decis de un penalty scandalos dictat de Colțescu: ”De ce nu mergi la VAR?”

Duminica, 17 Septembrie 2023, ora 23:49
6684 citiri
Sebastian Colțescu

Echipa bucureşteană FCSB a învins duminică seara, în deplasare, scor 1-0, formaţia Farul Constanţa, dintr-un penalti contestat de gazde.

În finalul primei reprize, Compagno a înscris din pasa lui Ovidiu Popescu, în minutul 45+2, dar golul a fost anulat pentru un ofsaid.

În minutul 55 arbitrul Sebastian Colţescu a acordat penalti pentru un contact între Tudor Băluţă şi Adrian Şut, iar Darius Olaru a transformat lovitura de pedeapsă.

”De ce nu mergi la VAR?”, a fost întrebarea lui Gică Hagi pentru arbitrul Colțescu, antrenorul Farului alegându-se doar cu un cartonaș galben.

Farul a replicat prin lovitura de cap pe lângă poartă, din minutul 60, dar campioana a mai avut un şut pe poartă în minutul 89 din repriza secundă, când Târnovanu a intervenit senzaţional la şutul lui Andronache, şi FCSB s-a impus cu 1-0, păstrându-şi prima poziţie din clasament cu 21 de puncte. Farul a pierdut al cincilea meci şi ocupă poziţia a 11-a, cu 9 puncte.

FARUL: Aioani – Dussaut (D. Sîrbu 69), Larie, Artean, Kiki – T. Băluţă (Sali 77), Nedelcu (M. Popescu 69), Grameni – Grigoryan (Mazilu 70), L. Munteanu (Andronache 82), Budescu. ANTRENOR: Gheorghe Hagi

FCSB: Târnovanu – Pantea (V. Creţu 82), Ngezana, Dawa, Radunovic - Ov. Popescu (Djokovic 46), Şut, Olaru (Radaslavescu 82) - Oct. Popescu (Lixandru 70), Compagno (Miculescu 46), Fl. Coman. ANTRENOR: Elias Charalambous

Cartonaşe galbene: T. Băluţă 23, Nedelcu 56, Gheorghe Hagi 59, Budescu 81 / Ngezana 12

Arbitri: Sebastian Colţescu - Radu Ghinguleac, Daniel Mitruţi - Bogdan Dumitrache

Arbitri VAR: Marcel Bîrsan - Mariana Trandafir

Observator: Andrei Ioniţă

Cu cine va juca FCSB în preliminariile Ligii Campionilor. Posibilii adversari și datele meciurilor
FCSB a câștigat campionatul și va evolua în turul unu preliminar al Ligii Campionilor. Drumul până la grupe e unul anevoios. FCSB va intra în turul unu preliminar, acolo unde va avea...
FCSB e campioana României după 9 ani! Meciul decisiv, contra lui Gică Hagi
Echipa de fotbal FCSB a întâlnit formaţia Farul Constanţa, sâmbătă, pe Arena Naţională, într-o partidă care a pus capăt luptei pentru titlu în Superliga. Cu 46 de puncte în...