Mondialele de gimnastică: Simone Biles, senzațională la individual compus. Pe ce loc s-a clasat Ana Bărbosu

Vineri, 06 Octombrie 2023, ora 23:46
3464 citiri
Simone Biles (centru) a luat aurul

Americanca Simone Biles a cucerit medalia de aur la individual compus, vineri, la cea de-a 52-a ediţie a Campionatelor Mondiale de gimnastică artistică, la Anvers, în timp ce românca Ana Bărbosu s-a clasat pe penultimul loc, 24.

Biles, care a obţinut la Anvers şi aurul cu echipa, şi-a trecut în palmares cel de-al 21-lea său titlu mondial, cu un total de 58,399 puncte. Ea a avut cele mai mari note din finală la sărituri, bârnă şi sol, iar la paralele a fost a şasea. Ea mai are de disputat patru finale, pe aparate.

Brazilianca Rebeca Andrade, campioana en titre, a obţinut argintul, cu 56,766 puncte, în timp ce pe treapta a treia a podiumului s-a clasat o altă americancă, Shilese Jones, cu 56,332 puncte.

Ana Bărbosu a totalizat 50,165 puncte, având ratări la sol (11,600) şi paralele (11,666). Românca a avut evoluţii mai bune la sărituri (13,366) şi la bârnă (13,533). Ea a ocupat la final locul 23.

România va avea o reprezentantă în finalele pe aparate, pe Sabrina Maneca Voinea, calificată în finala de la sol, cu a opta notă, 13,666.