Sorana Cîrstea s-a certat cu arbitrul la Indian Wells: ”Nu, nu înțelegi!” Ce a nemulțumit-o pe româncă

Luni, 14 Martie 2022, ora 09:58
3732 citiri
Sorana Cîrstea

Sorana Cîrstea, locul 27 WTA şi cap de serie numărul 26, s-a calificat, luni, în optimile de finală ale turneului de categorie WTA 1.000 de la Indian Wells, acolo unde o va întâlni pe Simona Halep.

Sorana Cîrstea a învins-o, cu scorul de 5-7, 6-1, 6-0, pe rusoaica Anna Kalinskaia, locul 90 WTA, prezentă pe tablul principal ca lucky loser.

În primul set, la scorul de 5-5 și minge de break pentru rusoaică, Sorana Cîrstea a fost penalizată de arbitru cu pierderea primului serviciu pentru expirarea timpului regulamentar de 25 de secunde.

Decizia a nemulțumit-o pe româncă, jucătoarea noastră având un schimb acid de replici cu arbitra de scaun, după cum se poate vedea mai jos.

Sorana Cîrstea: ”E gălăgie, trebuie să fii rezonabilă puțin!”.

Arbitru: ”Nu, tu trebuie să fii pregătită”.

Sorana Cîrstea: ”Eram gata să servesc”.

Arbitru: ”Am văzut, apoi te-ai oprit”.

Sorana Cîrstea: ”Dar tu trebuie să fii puțin rezonabilă. Într-un moment ca ăsta dai serviciul doi?”.

Arbitru: ”Trebuie să fii pregătită”.

Sorana Cîrstea: ”Da, dar încerc să servesc, nu e ca și cum n-aș vrea să joc”.

Arbitru: ”Înțeleg asta”.

Sorana Cîrstea: ”Nu, nu înțelegi!”.

Cum nu se putea mai rău pentru Sorana Cîrstea. Ce urmează pentru româncă la WTA Madrid
Poloneza Iga Swiatek, liderul WTA, s-a calificat, joi, în turul trei la turneul de la Madrid, fază în care o va înfrunta pe Sorana Cîrstea, numărul 30 mondial şi favorită 27. Swiatek a...
Sorana Cîrstea, meci dramatic la Madrid împotriva unei filipineze. Urmează confruntarea cu liderul WTA?
Sorana Cîrstea a avut set și 5-3 în meciul cu Alexandra Eala, din Filipine, dar partida a ajuns în set decisiv. Sorana Cîrstea a trecut prin mari emoții în turul al doilea de la Mutua...