La ce oră joacă Sorana Cîrstea în sferturi la WTA Abu Dhabi, cu cea mai bună rusoaică

Vineri, 09 Februarie 2024, ora 09:30
2512 citiri
Sorana Cîrstea

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea s-a calificat spectaculos în sferturile de finală ale turneului WTA 500 de la Abu Dhabi (Emiratele Arabe Unite), dotat cu premii totale de 922.573 de dolari, miercuri, după ce a învins-o fără drept de apel pe grecoaica Maria Sakkari, cu 6-2, 6-1.

Cîrstea şi-a asigurat un cec de 24.910 dolari şi 108 puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta pe rusoaica Daria Kasatkina (26 ani, 14 WTA), victorioasă în faţa americancei Ashlyn Krueger, cu 6-3, 7-5.

Cîrstea şi Kasatkina sunt la egalitate în meciurile directe, 1-1, după ce rusoaica s-a impus în 2018, în turul secund la Madrid, cu 6-3, 6-1, iar Sorana a învins în 2021, în turul al treilea la Roland Garros, cu 6-3, 6-2.

Meciul Cîrstea - Kasatkina e ultimul al zilei pe arena centrală, urmând să înceapă după ora 18.00.

Adversară surpriză pentru Sorana Cîrstea la WTA Madrid. Cu cine va debuta românca
Turneul WTA 1000 de la Madrid a programat astăzi primele meciuri de pe tabloul principal feminin, care au stabilit adversara Soranei Cîrstea în turul al doilea. Cap de serie 27, Sorana...
Eliminată fără drept de apel la Madrid, Sorana Cîrstea a vorbit despre Simona Halep: ”Capitol închis”
Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a fost învinsă fără drept de apel de poloneza Iga Swiatek, liderul mondial, cu 6-1, 6-1, sâmbătă, în runda a treia a turneului WTA 1.000 de la...