Turneul celor Sase Natiuni: Franta, la pamant!

Duminica, 10 Februarie 2013, ora 17:11
2119 citiri

Saptamana neagra pentru rugbyul francez. Cocosul galic a pierdut a doua partida in Turneul celor Sase Natiuni in numai putin de sapte zile.

Sambata, pe Stade de France din Paris, selectionata Frantei a fost invinsa, scor 6-16, de Tara Galilor, dupa ce, duminica trecuta, a pierdut impotriva Italiei, scor 30-22 .

In meciul din capitala Frantei, ambele echipe au mers cot la cot pana in ultimele minute de joc. In prima repriza, cele doua formatii au oferit o adevarata lectie de aparare, singurele reusite fiind din lovituri de pedeapsa, transformate de Frederic Michalak, in min.14, pentru gazde si Leigh Halfpenny, min.17, pentru oaspeti.

La pauza, tabela de marcaj a indicat egalitate, 3-3. In partea a doua, galezii au fost primii care au punctat prin Halfpenny in min.42 din lovitura de pedeapsa. Avantajul a fost anulat de francezi, in min.53, prin acelasi Michalak, rezultatul ajungand la 6-6. Cu opt minute inainte de final, oaspetii au reusit un eseu prin George North, transformat de Halfpenny. Cocosul galic a fost incapabil sa aiba o reactie de orgoliu, iar eroul meciului Halfpenny a pus si mai multa sare pe rana, dupa ce a transformat o lovitura de pedeapsa de la 45 de metri.

Meciul s-a incheiat pe fondul unui cor de fluieraturi din partea suporterilor tarii gazda. Franta se afla pentru prima data dupa 1982, in situatia de a pierde primele doua meciuri din Turneu. Indiferent de rezultatul ultimului meci dintre Irlanda si Anglia, Cocosul Galic se va afla pe locul "lingurii de lemn" pana la urmatoarea etapa.

Pentru rugbisti din Hexagon urmeaza doua meciuri de cosmar in deplasare, pe faimosul Twickenham din Londra, pe 23 februarie impotriva Angliei, si pe Aviva Stadium din Dublin , o saptamana mai tarziu, contra Irlandei.

In partida inaugurala a etapei, disputata tot sambata, Italia nu a mai confirmat prestatia buna din primul meci si a fost invinsa afara, la Edinburgh, scor 34-10, de Scotia.

Înțepături electorale între Firea și Piedone. „Au reciclat-o și i-au zis că e cea mai bună / Am telefonul deschis / Nu m-a sunat nimeni”
Candidatul PSD la Primăria Capitalei, Gabriela Firea, a declarat duminică, 28 aprilie, întrebată dacă mai negociază cu Cristian Popescu Piedone şi mai speră ca acesta să se retragă din...
Candidatul Dreptei Unite la Primăria Iași: Lupta se va da ”între mafia lui Chirică și ieșenii onești, care nu fură și nu-i iubesc pe toți”
Candidatul Alianţei Dreapta Unită la Primăria Iaşi, Marius Bodea, a declarat după înregistrarea candidaturii sale la Biroul Electoral Municipal că pe 9 iunie bătălia se va da „între...