Monica Niculescu obtine o victorie fantastica pentru Romania in Fed Cup

Sambata, 06 Februarie 2016, ora 18:03
95499 citiri

Romania si Cehia sunt la egalitate la finalul primei zile, scor 1-1, dupa ce Monica Niculescu a reusit sa produca o mare surpriza, in sferturile de finala ale Fed Cup.

Sportiva noastra a invins-o pe ocupanta locului 9 in clasamentul WTA, Petra Kvitova, scor 6-3, 6-3, dupa un meci absolut superb.

Desi a avut in fata o adversara mult mai bine clasata, Monica Niculescu a jucat cu curaj si a "terorizat-o" pe Kvitova, asa cum a promis la conferinta de presa.

Monica a profitat din plin de inconstanta cehoaicei si a taxat-o de fiecare data, loviturile sale de slice facand si de aceasta data o nota aparte.

Monica Niculescu, despre victoria fabuloasa din Fed Cup

In primul set, Monica a reusit trei break-uri si si-a cedat serviciul doar o data, impunandu-se cu 6-3 in mai putin de o ora.

Setul secund a fost ceva mai echilibrat, dar Monica a fost la timona, in timp ce Kvitova parea ca resimte probleme fizice.

Sportiva noastra a lovit insa in cel mai important moment, terminand meciul cu un break.

Reactia Simonei Halep dupa infrangerea cu Pliskova din Fed Cup

Reamintim ca Simona Halep a fost infranta in primul meci de Karolina Pliskova, dupa un meci in care nu si-a putut stapani din nou nervii.

Ministrul Sănătății, despre măsurile anti-Covid luate de Revelion: "Nu vor fi stupide"
Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, a declarat duminică, 5 decembrie 2021, că măsurile anti-Covid care vor fi luate pentru perioada sărbătorilor de iarnă vor fi anunțate în perioada...
Liviu Dragnea și Irina Tănase s-au despărțit. Motivul pentru care fostul lider al PSD a plecat de acasă
Povestea de dragoste între Liviu Dragnea (59 de ani) și Irina Tănase (28 de ani) pare să se fi încheiat. Dacă în urmă cu mai puțin de două luni fostul lider al PSD vorbea despre...