UTA - Universitatea Craiova: arădenii aveau 2-0 în minutul 7, dar oaspeții au întors meciul. Record negativ de spectatori

Miercuri, 20 Decembrie 2023, ora 20:27
2081 citiri
Micovschi a deschis scorul în minutul 2 şi Raul Silva a înscris în propria poartă

Echipa UTA Arad a încheiat miercuri la egalitate, pe teren propriu, scor 2-2, cu formaţia Universitatea Craiova, în etapa a 21-a din Superliga. Arădenii au condus cu 2-0 şi au avut gol anulat înainte ca oaspeţii să egaleze.

Arădenii au început jocul într-un mod cu totul neaşteptat meciul de pe Cluj Arena: Micovschi a deschis scorul în minutul 2 şi Raul Silva a înscris în propria poartă în minutul 7, iar UTA conducea cu un 2-0 nesperat, după doar câteva minute de joc. În minutul 40 Marcelo Freitas a marcat din afara careului, dar golul a fost anulat pentru un ofsaid şi, în loc de 3-0, gazdele vor ajunge să fie egalate.

În finalul primei reprize Nicuşor Bancu a redus din diferenţă (min. 45+1), apoi portarul arădean Iacob a respins o minge care putea aduce egalarea pentru oaspeţi. După pauză oltenii au primit penalti după un fault comis, în careu, asupra lui Căpăţână (min. 52), însă Kurtic a ratat, trimiţând balonul în bara transversală.

Craiova a egalat în minutul 75, când Alexandru Mitriţă a şutat de la distanţă şi balonul a intrat în poarta arădenilor, fiind deviat de Stolnik. Până la final ambele formaţii au căutat golul victoriei, dar meciul s-a terminat la egalitate, 2-2. Universitatea Craiova este pe locul secund în campionat, cu 34 de puncte, la 10 puncte de liderul FCSB. UTA Arad ocupă poziţia a 12-a, cu 24 de puncte.

La meciul disputat pe Cluj Arena au asistat doar 250 de spectatori.

UTA Arad: Fl. Iacob – Stolnik, I. Conte, Benga, Aly Abeid - D. Rodrigues, Marcelo Freitas (Marku 56), R. Pop (Fabry 56), C. Mihai, Micovschi (Stahl 19; Omondi 56) – Cooper (Căpuşă 84). ANTRENOR: Mircea Rednic

UNIVERSTATEA CRAIOVA: L. Popescu - Căpăţînă, Screciu (Mateiu 13), Raul Silva, Bancu - Al. Creţu, Kurtic (Lyes Houri 68) – Danciu (A. Trică 62), Roguljic (A. Ivan 62), Al. Mitriţă – Markovic (Koljic 62). ANTRENOR: Ivailo Petev

Cartonaşe galbene: Mircea Rednic 61, Aly Abeid 90+2 / Raul Silva 61

Arbitri: Szabolcs Kovacs - Ferencz Tunyogi, Adrian Vornicu - Sorin Vădana

Arbitri VAR: Horaţiu Feşnic - Doru Claudiu Lucaciu

Observator: Ioan Onicaş

Universitatea Craiova a ieșit și matematic din lupta pentru titlu! FCSB poate sărbători sâmbătă
Echipa CFR Cluj a învins joi seara, în deplasare, scor 1-0, formaţia Universitatea Craiova, în ultimul meci al etapei a şasea din play-off-ul Superligii. La Craiova, într-un meci...
Primele două echipe care s-au salvat matematic de la retrogradare, după UTA - Oțelul
Echipa UTA Arad a învins joi, pe teren propriu, scor 3-1, gruparea Oţelul Galaţi, în etapa a şasea din play-out-ul Superligii. După o primă repriză în care Oţelul a avut un gol anulat...
#UTA, #Universitatea Craiova, #micovschi, #Mitrita, #Nicusor Bancu, #Rednic , #stiri fotbal