Veterana Venus Williams a făcut un meci mare cu letona Ostapenko la Birmingham

Vineri, 23 Iunie 2023, ora 11:56
3332 citiri
Venus Williams, învinsă de Jelena Ostapenko

Jucătoarea americană de tenis Venus Williams (43 ani) a fost învinsă de letona Jelena Ostapenko, a doua favorită, cu 6-3, 5-7, 6-3, joi, într-un meci din optimile de finală ale turneului WTA 250 de la Birmingham (Marea Britanie), dotat cu premii totale de 259.203 euro.

''Veterana'' americană a câştigat luni în trei seturi în faţa italiencei Camila Giorgi, după trei ore de joc, în ciuda unor probleme la genunchiul drept. Venus s-a confruntat cu probleme medicale şi în meciul cu Ostapenko, având o pauză lungă pentru intervenţia medicului în setul secund. Williams a salvat o minge de meci la 3-5 în actul secund, iar apoi a reuşit să câştige setul, dar a pierdut decisivul, în ciuda faptului că a condus cu 2-0. Americanca nu a mai obţinut victorii consecutive în circuit din 2019.

Venus Williams, care şi-a făcut debutul la Wimbledon în 1997, are acum timp pentru a se recupera înaintea turneului de Mare Şlem pe iarbă pentru care a primit un wild card.

Ostapenko va juca în sferturi contra polonezei Magdalena Frech, cea care a trecut de Sorana Cîrstea cu 6-3, 6-7 (1), 6-4.

Cehoaica Barbora Krejcikova, principala favorită, va juca în sferturi contra conaţionalei Linda Fruhvirtova (18 ani), după ce în optimi a învins o altă compatrioată, Tereza Martincova.

Jucătoarea care a sărit în apărarea Simonei Halep și-a anunțat retragerea. Ce record fabulos deține în WTA
Franţuzoaica Alizé Cornet se va retrage după Openul Franţei, a anunţat la Canal+, sâmbătă seara. Aflată pe locul 11 în lume în 2009, Alizé Cornet şi-a lăsat amprenta asupra tenisului...
O nouă tenismenă de top a intrat în ”clubul mămicilor” din WTA. E campioană olimpică și fost număr 4 mondial
Campioana olimpică la tenis Belinda Bencic, în vârstă de 27 de ani, a devenit mamă. Sportiva elveţiană a adus pe lume, marţi, o fetiţă care se numeşte Bella. Bencic are de câţiva...