Finală de senzație la WTA Sankt Petersburg. Câștigătoarea a întors miraculos scorul și a stabilit un record uluitor de victorii consecutive

Duminica, 13 Februarie 2022, ora 19:36
7170 citiri
Anett Kontaveit

Anett Kontaveit din Estonia, locul 9 WTA şi cap de serie numărul 2, a câştigat, duminică, turneul de categorie WTA 500 de la Sankt Petersburg.

Ea a învins-o, în finală, cu scorul de 5-7, 7-6 (4), 7-5, pe Maria Sakkari din Grecia, locul 7 WTA şi cap de serie numărul 1, după un meci de două ore şi 57 de minute. Estona a revenit în decisiv de la scorul de 2-5, cu un break avans pentru Sakkari.

Kontaveit a obţinut, astfel, al şaselea trofeu de simplu din carieră, al patrulea din august 2021. Ea mai are şapte finale jucate.

De asemenea, fabulos e faptul că Anett Kontaveit are o serie incredibilă de 20 de victorii consecutive obținute la turneele în sală, la Ostrava, Moscova, Cluj-Napoca, în 2021, și la Sankt Petersburg în 2022.

După acest turneu, Kontaveit va urca pe locul 6 WTA, cel mai bun din carieră, iar Sakkari va coborî pe locul 8.

Sportiva din România care a câștigat a cincea oară Liga Campionilor. Cum s-a descurcat în finală, contra unei conaționale
Jucătoarea română de tenis de masă Elizabeta Samara a câştiga pentru a cincea oară în carieră Liga Campionilor europeni şi pentru a treia oară consecutiv cu formaţia poloneză KTS Enea...
Surpriză în finală. Echipa care a învins campioana și a cucerit primul titlu din istorie
CSO Voluntari 2005 a câştigat în premieră titlul de campioană naţională la volei feminin, după ce a învins-o pe deţinătoarea titlului, CSM Volei Alba-Blaj, cu 3-1 (19-25, 25-22, 25-19,...