Surpriza României la Europeanul de înot, răsplătit cu palincă: ”Îs pline butoaiele...”

Vineri, 08 Decembrie 2023, ora 21:55
1780 citiri
Andrei Ungur

Sportivul Andrei Ungur a câştigat, vineri, medalia de bronz în proba de 100 m spate din cadrul Campionatului European de înot în bazin scurt de la Otopeni.

Ungur a fost cronometrat cu timpul 50.04, fiind la egalitate cu italianul Lorenzo Mora.

Pe prima treaptă a podiumului a urcat francezul Mewen Tomac (49.72), iar pe doi s-a clasat tot un francez, Yohann Ndoye-Brouard (49.96).

”Cum petreci, câtă palincă bei?”, a fost întrebat Ungur, care recunoscuse după semifinala de joi că ar bea o palincă, însă trebuie să se concentreze pe finală.

”Nu se știe, mai am suta crawl mâine și după aia vedem noi, dar îs pline butoaiele...”, a răspuns înotătorul brașovean legitimat la Universitatea Cluj.

Medaliat la Europene, trăiește din salariul minim: ”Ori mă mut din țară, ori mă las. Nu se mai poate așa!”
Înotătorul român Andrei Ungur (25 de ani), medaliat cu bronz la Campionatele Europene în bazin scurt de la Otopeni în proba de 100 m spate, în 2023, a dezvăluit dificultățile financiare...
Entuziasmant ce-a reușit canotajul românesc la Europenele din Ungaria. Ultima cursă, al patrulea aur pentru noi, în ”proba-regină”. Bilanțul total
Echiăajul de 8+1 al României, format din Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Adriana Adam, Maria Lehaci, Mădălina Bereș, Amalia Bereș, Ioana Vrânceanu, Simona Radiș și Victoria Petreanu a adus...