Argentina este în sferturile de finală la Mondial. Sud-americanii vor juca cu Olanda

Sambata, 03 Decembrie 2022, ora 20:04
4641 citiri
Leo Messi. Foto: Facebook / FIFA World Cup

Argentina s-a calificat în sferturile de finală după victoria cu Australia, 2-1.

Messi a deschis scorul pentru sud - americani în prima repriză.

Alvarez a marcat golul doi pentru Argentina după greșeală a portarului australian.

Australia a marcat si ea cu 15 minute înaintea finalului de joc, dar degeaba.

Argentina este în sferturile de finală unde va întâlni pe Olanda.

Desfășurarea meciului Argentina - Australia 2-1

Minutul 1 - a început partida

Minutul 32 - Messi deschide scorul pentru Argentina.

Minutul 45+2 - Pauză. Argentina conduce pe Australia cu 1-0.

Minutul 46 - a început repriza a doua.

Minutul 56 - Alvarez face 2-0 pentru Argentina după o mare greșeală a portarului australian.

Minutul 76 - Australienii marchează și reduc din diferență.

Minutul 90+7 - Finalul meciului. Argentina câștigă cu Australia, scor 2-1.

ECHIPELE DE START

Argentina: Martínez (Aston Villa) – Molina (Atletico Madrid), Romero (Tottenham), Otamendi (Benfica), Acuña (Sevilla) – Fernández (Benfica) – De Paul (Atletico Madrid), Mac Allister (Brighton) – Gómez (Sevilla), Messi (PSG), Álvarez (Manchester City).

Rezerve: Armani, Rulli – Almada, Correa, Di Maria, Dybala, Foyth, La. Martinez, Li. Martinez, Montiel, Palacios, Paredes, Pezzella, Rodriguez, Tagliafico.

Selecţioner: Lionel Scaloni.

Australia: Ryan (FC Copenhaga) – Degenek (Columbus Crew), Souttar (Stoke City), Rowles (Heart of Midlothian), Behich (Dundee United) – Leckie (Melbourne City), Mooy (Celtic), Irvine (FC St. Pauli), Baccus (St Mirren) – McGree (Middlesbrough), Duke (Fagiano Okayama).

Rezerve: Redmayne, Vukovic – Atkinson, Cummings, Deng, Devlin, Goodwin, Hrustic, Karacic, King, Kuol, Mabil, Maclaren, Tilio, Wright.

Selecţioner: Graham Arnold

Mai mulți minori, inculpați pentru atacul din Sydney. Ce au descoperit autoritățile în timpul perchezițiilor
Cinci adolescenţi au fost inculpaţi pentru terorism în urma unei investigaţii asupra unui atac cu armă albă de la o biserică din Sydney din aprilie în care două persoane au fost...
Argentina cere arestarea ministrului iranian de Interne, acuzat a fi în spatele unui atentat din Buenos Aires soldat cu 85 de morți
Guvernul argentinian a cerut marţi, 23 aprilie, Pakistanului şi Sri Lankăi să-l aresteze pe ministrul iranian de interne Ahmad Vahidi, căutat pentru un atentat împotriva firmei de asigurări...
#Argentina, #argentina campionatul mondial, #Australia , #Campionatul mondial 2022