Nicolita, pe cai mari in Franta

Miercuri, 22 Februarie 2012, ora 22:36
3504 citiri

Banel Nicolita, mijlocasul gruparii AS Saint Etienne, se afla pe cai mari in Franta, acolo unde echipa lui intra serios in lupta pentru Liga Campionilor. "Verzii" s-au impus in fata celor de la Lorient, scor 4-2, si au urcat pe locul 4 in clasamentul din Ligue 1.

Fostul jucator al Stelei a fost, din nou, titular in echipa lui Galtier, fiind o piesa de baza in angrenajul celor de la Saint Etienne.

Prima parte a disputei a fost una lipsita de goluri, insa meciul a compensat in repriza secunda.

Oaspetii de la Lorient au deschis scorul in minutul 49, atunci cand Mvuemba a transformat o lovitura de la 11 metri.

Nicolita si colegii au reusit sa intoarca rezultatul destul de rapid, cu doua goluri marcate de golgheterul Aubameyang in minutele 56 si 68. Lorient a egalat 8 minute mai tarziu, insa "verzii" au reusit sa se impuna pe final.

Un autogol al lui Manga si o a treia reusita a lui Aubameyang au stabilit scorul final, Saint Etienne - Lorient 4-2.

Nicolita a parasit terenul in minutul 77, fiind schimbat cu Kitambala.

In urma acestui rezultat, Saint Etienne ocupa locul 4 in clasamentul din Ligue 1, cu 42 de puncte, la 3 "lungimi" in spatele lui Lille, ocupanta pozitiei a 3-a, ultima care asigura prezenta in Liga Campionilor.

Echipele:

Saint Etienne: Ruffier, Ebondo, Marchal, Mignot, Brison, Clement, Lemoine (Guilavogui), Nicolita (Kitambala), Batlles (Gradel), Sako, Aubameyang.

Lorient: Lecomte, Kone, Romao, Ecuele Manga, Mareque, Gassama, Mvuemba, Emeghara, Douniama (Autret), Monnet-Paquet, Barthelme.

Traian Băsescu, despre actuala clasă politică: ”Comparaţi-l pe Ciolacu, ca şi calibru, cu Năstase, pe nea Nicu, cu Stolojan sau Crin Antonescu”
Fostul preşedinte Traian Băsescu afirmă că liderii celor două mari partide din România, Marcel Ciolacu şi Nicolae Ciucă, nu se pot compara ”ca şi calibru” cu unii dintre predecesorii...
Traian Băsescu, ironii despre liderii PSD și PNL după retragerea finului său, Cătălin Cîrstoiu: ”Sunt și slabi de minte, nu numai slabi politicieni”
Fostul preşedinte Traian Băsescu, naşul medicului Cătălin Cîrstoiu, este de părere că alegerea acestuia pentru a candida la Primăria generală a Capitalei cu susţinerea PSD şi PNL...
#banel nicolita cai mari franta, #saint etienne victorie lorient, #Banel Nicolita Saint Etienne , #Saint Etienne