Bayern München, în vrie! Bavarezii pierd la Bochum și își "dinamitează" șansele la titlu

Duminica, 18 Februarie 2024, ora 21:01
2404 citiri
Upamecano a văzut din nou cartonașul roșu

Echipa germană VfL Bochum a învins duminică seara, pe teren propriu, scor 3-2, echipa campioană a Germaniei, Bayern Munchen, într-un meci din etapa a 22-a a Bundesligii.

Bayern a înscris prima la Bochum, unde Jamal Musiala a reuşit cel de-al şaselea său gol stagional, în minutul 14, însă gazdele au întors rezultatul pe finalul reprizei. Mai întâi a egalat Takuma Asano, în minutul 38, apoi Kevin Schlotterbeck a adus gazdele în avantaj, în minutul 44.

Upamecano a fost eliminat în minutul 77, iar Kevin Stoger a majorat diferenţa imediat, în minutul 78, punând pe tabelă un surprinzător 3-1 pentru Bochum. Chiar dacă Harry Kane a înscris, în minutul 87, Bayern Munchen a cedat cu 2-3 şi se află la a treia înfrângere consecutivă, două în campionat și una în Liga Campionilor.

Bavarezii se află pe locul secund, cu 50 de puncte, la 8 puncte de liderul Bayer Leverkusen, care a luat o opțiune serioasă pentru câștigarea primului titlu din istoria clubului.

Bochum este pe 11, cu 25 de puncte.

Echipa asta are șapte vieți: încă un meci salvat în prelungiri de Bayer Leverkusen
Campioana Germaniei, Bayer Leverkusen a încheiat la egalitate sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 2-2, cu VfB Stuttgart, în etapa a 31-a din Bundesliga. Oaspeţii au deschis scorul în...
Ce antrenor mare a confirmat că e în discuții cu Bayern Munchen pentru preluarea echipei bavareze
Actualul selecţioner al Austriei, Ralf Rangnick, a confirmat, miercuri, că se află în discuţii cu Bayern Munchen pentru a-l înlocui pe Thomas Tuchel la conducerea tehnică a clubului german...