Steaua a pierdut si la Munchen

Marti, 25 Noiembrie 2008, ora 23:35
5460 citiri

Steaua a pierdut marti seara, scor 3-0, in deplsarea, intalnirea cu Bayern Munchen, din Grupa F a Ligii Campionilor.

Pe suberbul stadionul "Allianz Arena", jucatorii antrenati de Jurgen Klismann au dominat meciul si au reusit sa-si adjudece toate cele trei puncte dupa golurile marcate de Klose, de doua ori, si Toni.

Intors in tara in care a cunoscut cele mai mari performante ca jucator, Dorinel Munteanu a inceput meciul cu o singura schimbare fata de meciul cu Univeristatea Craiova: Szekely i-a luat locul lui Semedo.

Prima repriza a inceput cu Bayern instalata in "jumatatea" Stelei. Nemtii au ratat in primele 10 minute cat pentru un meci intreg, in principal prin atacantul italian Toni.

Pe la jumatatea reprizei, "ros-albastrii" au reusit insa sa echilibreze partida si chiar sa-si creeze ocazii de a inscrie. Scorul primei reprize a fost 0-0.

Dupa pauza, acelasi scenariu, insa de data aceasta trupa antrenata de Dorinel Munteanu n-a mai reusit sa scape fara gol, ba chiar a primit trei.

Minutul 57 avea sa aduca deschiderea scorului, Klose marcand din 6 metri, in urma unei faze prelungite de atac a gruparii antrenate de Jurgen Klismann.

Dupa 4 minute, nemtii aveau sa-si dubleze avantajul, cand colegul din atac al lui Klose, Luca Toni, a marcat cu capul din 6 metri.

Cel de-al treilea si ultim gol al meciului s-a marcat in minutul 71 si a fost inscris de acelasi Klose, care a reluat in poarta de la 16 metri, dupa o actiune superba a francezului Ribery, cel mai bun om al meciului.

3-0 si Steaua ramane cu un singur punct strans in 5 meciuri disputate in Grupa F a Ligii Campionilor. Infrangerea cu Bayern a insemnat pentru Steaua si cel de-al 13-lea meci consecutiv fara victorie in toate competitiile.

Din fericire pentru echipa din Bulevardul Ghencea, Fiorentina a pierdut si ea, scor 1-2, cu Lyon. Astfel, meciul direct dintre gruparea la care evolueaza Adrian Mutu si Steaua va decide ce echipa va merge in primavara Cupei UEFA din Grupa F a Ligii Campionilor. "Ros-albastrii" au nevoie de o victorie, in timp ce "violetilor" le e suficient un rezultat de egalitate.

Ati putut urmari, in format LIVE text, intalnirea dintre Bayern Munchen si Steaua, din Grupa F a Ligii Campionilor.

Desfasurarea meciului:

INFO: In celalalt meci al Grupei F: AC Fiorentina - Lyon 1-2 (Gilardino '45 / Makoun '15, Benzema '27) - FINAL

min.90+3 - SFARSITUL MECIULUI !!!

min.90+1 - Zapata prinde sutul lui Klose.

min.90 - A doua repriza va fi prelungita cu trei minute!

min.88 - Tiago cere penalti, dupa ce mingea l-a lovit in mana, in careu, pe Ze Roberto.

min.86 - Singur la 16 metri, Borowski suteaza, dar direct in Zapata si Steaua scapa de golul 4.

min.84 - Galben pentru Golanski.

min.83 - Schimbare la Bayern: intra Borowski in locul lui Toni.

min.82 - Ocazie imensa pentru Steaua! Semedo ii paseaza lui Dayro, acesta suteaza, Rensing respinge, dar doar pana la acelasi Semedo, care rateaza cu poarta goala, din numai 10 metri!

min.78 - Prima schimbare la nemti: iese Lucio, intra Breno.

min.78 - Ultima schimbare la Steaua: iese Stancu, intra Tiago.

min.74 - De la 30 de metri, Dayro trimite direct in bratele lui Rensing.

min.71 - GOL BAYERN !!! Ribery a driblat un adversar, i-a pasat lui Klose, iar acesta a marcat !!!

min.69 - Nicolita centreaza, iar Lovin reia cu capul putin pe langa poarta aparata de Rensing.

min.66 - O noua schimbare la Steaua: iese Ov.Petre, intra Lovin.

min.66 - Rensing retine sutul de la 35 de metri trimis de Radoi.

min.63 - Schimbare la Steaua: iese Szekely, intra Semedo.

*La reluari se observa ca Miroslav Klose se afla in offside, care din pacate n-a fost semnalizat de arbitru!

min. 61 - GOL BAYERN !!! Toni inscrie cu capul, dupa o pasa venita tot cu capul de la Klose !!!

min.61 - Goian intervine si salveaza din fata lui Toni.

min.58 - O noua ocazie a bavarezilor! Ribery a patruns pe dreapta, a centrat, dar Zapata a reusit sa respinga!

min.57 - GOL BAYERN !!! Klose marcheaza din 6 metri, la capatul unei faze prelungite de atac a nemtilor !!!

min.54 - Bayern trece din nou pe langa deschiderea scorului, prin acelasi Toni, care de data aceasta n-a reusit sa ajunga la o centrare.

min.53 - Toni reia cu capul, din 5 metri, dar Zapata retine cu siguranta.

min.53 - van Buyten trimite dintr-o lovitura libera de la 26 de metri mult peste poarta noastra.

min.50 - Din interiorul careului, Toni trimite mult peste poarta aparata de Zapata.

min.49 - Stancu reia slab cu capul in urma unei centrari a lui Nicolita.

min.47 - Goian blocheaza excelent sutul lui Ribery, trimis de la 20 de metri.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE !!!

---------------------------------------------------------

min.45+1 - FINALUL PRIMEI REPRIZE !!!

min.45 - Prima repriza se va prelungi cu un minut.

min.45 - Cu capul, Toni trimite pe langa poarta "ros-albastrilor".

min.44 - Golanski a primit o minge in plina figura si necesita interventia medicilor.

min.43 - Zapata retine din fata lui Klose, dupa o centrare a lui Oddo.

min.42 - Dayro reia cu calcaiul, dar minge se duce pe langa poarta gazdelor.

min.41 - Rensing retine sutul din intoarcere trimis de Goian.

min.36 - Faza superba a "ros-albastrilor" plecata de la Dayro Moreno, incheiata insa cu centrarea respinsa a lui Nicolita.

min.35 - Rensing retine centrarea sutata a lui Radoi, trimisa de pe partea dreapta.

INFO: In celalalt meci al Grupei F: AC Fiorentina - Lyon 0-2 (Makoun '15, Benzema '27)

min.29 - Goian vede cartonasul galben si nu va juca impotriva Fiorentinei, in ultimul meci din grupa.

min.28 - Ocazie imensa irosita de Bayern! Zapata a respins centrarea lui Ribery, dar doar pana la Klose, iar acesta din numai 5 metri a trimis peste poarta!

min.27 - Bayern inscrie prin Klose, insa golul este anulat dupa un offside.

min.24 - De la 22 de metri, Radoi trimite un voleu ce trece milimetric pe langa vinclul portii aparate de Rensing.

min.18 - Banel Nicolita, la un pas de a ramane singur cu Rensig, dupa o pasa venita de la Petre Marin. In cele din urma, au respins fundasii gazdelor.

min.17 - Sutul lui Dayro Moreno, de la 25 de metri, este retinut cu dificultate de Rensing

INFO: In celalalt meci al Grupei F: AC Fiorentina - Lyon 0-1 (Makoun '15)

min.15 - Galben pentru Ovidiu Petre.

min.12 - Suporterii Stelei s-au tinut de promisiune: Au aprins torte!

min.10 - Toni rateaza din nou! Ribery centreaza de pe dreapta, iar atacantul trecut pe la Fiorentina reia putin pe langa poarta aparata de Zapata!

min.6 - Presiune incredibila a nemtilor, care nu-i lasa pe stelisti sa iasa din propria jumatate.

min.6 - Toni reia imprecis cu capul, tot dintr-o centrare a lui Klose.

min.5 - Toni rateaza din nou din 5 metri. O noua actiune superba a lui Klose, care a trecut de Golanski, a centrat pentru Toni, dar acesta a fost blocat excelent de Goian.

min.4 - Zapata intervine fabulos si respinge sutul lui Toni din 5 metri. Varful italian a reluat dupa o centrare venita de la Klose.

min.1 - Toni greseste preluarea in careul Stelei si iroseste o buna ocazie de a ramane singur cu Zapata.

INCEPUTUL PARTIDEI !!!

INFO: Rezervele Stelei in aceasta seara sunt: Cernea, Baciu, Lovin, Tiago, Plesan, Semedo si Arthuro.

INFO: Pentru aceasta partida, Dorinel Munteanu nu-i va avea la dispozitie pe Emeghara, Toja, Ogararu si Kapetanos.

INFO: In tur, Bayern a castigat cu 1-0, gratie golului marcat de van Buyten.

Echipele:

STEAUA: Zapata - Golanski, Ghionea, Goian, Marin - Radoi, Ov.Petre - Szekely, Dayro Moreno, Nicolita - Stancu

Antrenor: Dorinel Munteanu

Bayern Munchen: Rensing - Oddo, van Buyten, Lucio, Lahm - Ribery, Ze Roberto, van Bommel, Schweinsteiger - Klose, Toni

Antrenor: Jurgen Klismann

Arbiru: Eric Braamhaar (Olanda)

Arbiri asistenti: Arie Brink si Patrick Gerritsen (Olanda)

Arbiru de rezerva: Bas Nijhuis (Olanda)

Delegat UEFA: George Courtney (England)

Observator UEFA: Francesco Bianchi (Elvetia)

Intalnirea are loc pe "Allianz Arena" din Munchen.

Sportiva din România care a câștigat a cincea oară Liga Campionilor. Cum s-a descurcat în finală, contra unei conaționale
Jucătoarea română de tenis de masă Elizabeta Samara a câştiga pentru a cincea oară în carieră Liga Campionilor europeni şi pentru a treia oară consecutiv cu formaţia poloneză KTS Enea...
O arbitră din România la semifinala Ligii Campionilor, cu Ovidiu Hațegan în camera VAR
O brigadă din România va conduce returul uneia dintre semifinalele UEFA Women’s Champions League, informează FRF. Iuliana Demetrescu se va afla la centru la partida Chelsea – Barcelona,...