”Bomba” de la Mondiale care menține România în cursa pentru sferturi. Gol fabulos în ultimele secunde VIDEO

Joi, 07 Decembrie 2023, ora 23:28
13631 citiri
Japonia a învins Danemarca

Naţionala României a fost învinsă de Germania cu scorul de 24-22 (9-12), joi seara, la Herning (Danemarca), în Grupa a III-a principală a Campionatului Mondial de handbal feminin, care are loc în Danemarca, Norvegia şi Suedia.

Tricolorele păreau să fi ieșit ieşit din cursa pentru sferturile de finală în urma acestui eşec, periclitând astfel și obiectivul fixat la începutul competiţiei, clasarea pe locurile 1-8, pentru a putea participa la turneele preolimpice.

Totul s-a schimbat însă după ce Danemarca (țară gazdă), care învinsese România la 16 goluri diferență, a fost bătută miraculos de Japonia, scor 27-26, în ultimul meci din prima etapă a Grupei Principale III. Golul decisiv a fost marcat spectaculos în ultimele secunde, cu o ”aeriană” de efect.

În clasament, conduce acum Germania (6 puncte), urmată de Danemarca și Polonia (4 puncte), Japonia și România (2 puncte) și Serbia (0 puncte).

Ca urmare, România păstrează încă șanse matematice de calificare, având nevoie de un joc al rezultatelor în care Danemarca, una dintre marile favorite, să scoată maxim un egal din confruntările cu Polonia și Germania.

Campioana Dinamo, victorie uriașă într-o atmosferă electrizantă. Când se decide calificarea în Final 4
Campioana Dinamo Bucureşti a învins marţi, pe teren propriu, într-o atmosferă electrizantă, formaţia daneză Skjern Handbold, scor 28-27 (14-15), în turul sferturilor de finală ale...
FCSB e campioana României după 9 ani! Meciul decisiv, contra lui Gică Hagi
Echipa de fotbal FCSB a întâlnit formaţia Farul Constanţa, sâmbătă, pe Arena Naţională, într-o partidă care a pus capăt luptei pentru titlu în Superliga. Cu 46 de puncte în...