Soc in Liga: CFR a castigat la Roma

Marti, 16 Septembrie 2008, ora 23:35
9670 citiri

Campioana Romaniei, CFR Cluj, a reusit un rezultat exceptional la debutul in Liga Campionilor, invingand AS Roma chiar pe Stadio Olimpico. Meciul ar putea fi caracterizat in doua cuvinte: Culio show!

Inceputul partidei a aratat un CFR temator, parca apasat de presiunea debutului in Champions League astfel ca golul Romei a venit oarecum firesc. De Rossi a centrat iar capitanul italienilor, Panucci, a reluat cu capul in poarta aparata de Stancioiu.

CFR Cluj nu a renuntat insa la atac si a egalat in urma unei faze absolut superba. Un un-doi intre Culio si Trica finalizat cu sutul ultimului, fara speranta pentru Doni!

Dupa egalare, Roma a cazut iar ardelenii au zburdat pur si simplu in teren. La inceputul reprizei secunde, acelasi Culio reuseste dubla dupa o respingere gresita a fundasilor italieni. Argentinianul a sutat incredibil, din voleu, fara nicio sansa pentru portarul Doni!

Din acest moment, AS Roma practic nu a mai existat iar jucatorii CFR-ului au zburdat pe teren. In minutul 70 Dubarbier a lovit transversala portii aparate de Doni. Pana la final, romanii n-au avut ocazii mari iar CFR a predat o lectie de fotbal.

Scor final, AS Roma - CFR Cluj 1-2 si campioana Romaniei obtine o victorie superba la debutul in Liga! Meciul a fost transmis in format LIVE Text pe Ziare.com. Mai jos aveti comentariul meciului.

Desfasurarea meciului:

Min.90+5 Finalul meciului! CFR castiga pe Olimpico!

Min.88 Schimbare CFR: Iese Duberbier si intra Panin

Min.87 Dubarbier suteaza frumos de la distanta iar portarul Romei retine

Min.84 Cicinho este avertizat cu cartonas galben

Min.83 Pereira a patruns foarte bine in careul Romei dar pasa lui a fost respinsa in corner. Roma nu mai conteaza!

Min.81 Culio suteaza destul de bine din unghi dar Doni retine.

Min.77 Cursa superba a lui Vucinic insa Muresan respinge foarte bine

Min.73 De Rossi suteaza slab de la 18 metri iar Stancioiu retine fara probleme

Min.70 BARA CFR! Peralta a trimis cu capul in transversala din centrarea lui Tony!

Min.69 Kone rateaza singur cu Doni!

Min.68 Totti solicita penalty insa arbitrul fluiera off-side

Min.66 Schimbare CFR: Iese Trica si intra Peralta

Min.64 De Rossi suteaza periculos de la 35 de metri!

Min.60 Cicinho centreaza iar Baptista trimite mingea peste poarta

Min.57 Culio a fost tinut de Loria in postura de ultim aparator insa arbitrul nu a dictat nimic.

Min.55 De Souza blocheaza o lovitura de cap a lui Totti

Min.54 Gabi Muresan suteaza putin pe langa poarta lui Doni, din lovitura libera!

Min.51 Schimbare Roma: Iese Riise si intra capitanul Totti

Min.48 GOOOOOOOOOOOOOOOOOL CFR! Culio reuseste dubla cu un voleu din interiorul careului!

Min.47 Schibare AS Roma: Iese capitanul Panucci, accidentat, si intra Loria.

Min.46 A inceput repriza secunda

______________________________________

Min.45 Finalul primei reprize.

Min.44 Stancioiu retine centrarea lui Cicinho.

Min.41 Kone nu reuseste sa ajunga la balonul centrat de Dubarbier.

Min.39 Dani suteaza de la 25 de metri iar portarul Doni respinge greu!

INFO: Campioana Romaniei domina de minute bune pe AS Roma.

Min.34 Kone obtine un corner dupa o actiune buna in partea dreapta.

INFO: Jucatorii Romei par descumpaniti dupa primirea golului.

Min.27 GOOOOOOOOOOOOOOOL CFR CLUJ! Culio inscrie cu un sut de la 16 metri!

Min.23 Aquillani suteaza pe langa poarta lui CFR

Min.21 Dubarbier suteaza periculos insa Doni respinge peste poarta.

Min.18 Vucinic se distreaza cu fundasii CFR-ului dar centrarea lui este respinsa de Pereira.

Min.16 GOOOOL AS ROMA! Panucci inscrie din pasa lui De Rossi!

Min.15 BARA AS ROMA! Vucinic suteaza in bara de la 7 metri de poarta!

Min.13 Mare ocazie pentru Roma! Vucinic suteaza putin pe langa poarta din pasa lui Cicinho!

Min.12 Kone suteaza de la 20 de metri insa Doni retine cu siguranta

Min.10 Vucinic a avut o actiune buna in careul CFR-ului iar Tony a trimis balonul in afara terenului.

Min.8 Stancioiu retine bine un sut puternic iar pe contraatac Dubarbier nu a reusit pasa decisiva.

Min.7 Pereira vede cartonasul galben.

Min.6 De Souza respinge bine o centrare a lui De Rossi

INFO: Suporterii Romei nu sunt foarte ingaduitori cu echipa lor fluierand pasele gresite.

Min.3 Prima actiune a CFR-ului. Dubarbier a faultat insa in coltul terenului.

Min.1 A inceput meciul

Echipe de start:

AS Roma: 32 Doni, Christian Panucci, Cicinho, Alberto Aquilani, Mirko Vucinic, Rodrigo Taddei, Daniele De Rossi, John Arne Riise, Julio Baptista, Max Tonetto, Marco Cassetti

CFR Cluj: Stancioiu - Tony, Cadu, Sousa, Pereira - Muresan Dani - Culio, Trica, Dubarbier - Kone

Brigada de arbitri: Iouri Baskakov (principal), Tikhon Kalugin, Anton Averianov (asistenti) - toti trei sunt din Rusia.

Adrian Mutu, călcat în picioare de un jucător de la CFR Cluj: "Nu are caracter"
După victoria clujenilor la Craiva, un jucător de la CFR a avut cuvinte grele de spus la adresa lui Adrian Mutu, fostul antrenor din Gruia. Mijlocașul grec Panagiotis Tachtsidis (33 de ani) a...
Victorie în prelungiri pentru AS Roma în meciul care s-a jucat în două zile diferite
Echipa italiană AS Roma a învins joi seara, în deplasare, scor 2-1, formaţia Udinese, într-un meci din etapa a 32-a a Serie A, joc întrerupt la 14 aprilie. Fabio Cannavaro a debutat pe...