Liga Campionilor: PSG zdrobeste Bayer Leverkusen si e aproape de sferturile de finala

Marti, 18 Februarie 2014, ora 23:35
4595 citiri

Paris Saint-Germain a facut un pas urias spre sferturile de finala ale Ligii Campionilor dupa ce a reusit sa se impuna pe terenul nemtilor de la Bayer Leverkusen, scor 4-0.

Gruparea lui Laurent Blanc s-a impus in prima mansa de la Leverkusen la capatul unui meci fara istoric.

Francezii au avut nevoie de doar doua minute pentru a deschide scorul, dupa o minge pierduta de nemti in propria jumatate. Veratti i-a pasat excelent lui Matuidi, iar acesta a inscris cu un sut pe langa portar.

S-a facut 2-0 in minutul 39, dupa un penalti transformat de Zlatan Ibrahimovici, insa la pauza scorul a fost 3-0. Acelasi Ibrahimovici a punctat printr-un sut bomba in vinclu in minutul 42.

In partea secunda, PSG s-a multumit sa conserve rezultatul, in timp ce Leverkusen a incheiat in zece oameni, dupa eliminarea lui Spahici din minutul 59.

Cu doua minute inainte de final, Cabaye, jucatorul adus de la Newcastle, a stabilit scorul final cu un sut in vinclu.

Returul este programat pe 12 martie, la Paris.

Leverkusen - PSG 0-4

90 - Final!

88 - GOL PSG! Cabaye inscrie cu un sut din marginea careului in vinclu!

82 - Se joaca la trecerea timpului, ambele echipe sunt constiente ca nimic nu se mai poate schimba.

75 - Schimbare PSG: Pastore intra in locul lui Lavezzi.

68 - Schimbare PSG: Cabaye intra in locul lui Matuidi.

67 - Gol anulat PSG! Autogolul lui Vollscheid e anulat pentru o pozitie de ofsaid.

64 - Ibrahimovici scapa in careul advers, dar se incurca in minge si e deposedat.

61 - Schimbare Leverkusen: Sam ii lasa locul lui Vollscheid.

57 - Spahici vede cartonasul rosu pentru o lovitura aplicata unui adversar.

52 - Matuidi intervine excelent si blocheaza o actiune in propriul careu.

48 - Guardado vede cartonasul galben.

46 - Se reia jocul!

46 - Brand si Reinartz intra la Leverkusen, in locul lui Rolfes si Heung-min.

45 - Pauza!

43 - GOL PSG! Ibrahimovici inscrie cu un sut superb de la 20 de metri, cu piciorul stang direct in vinclu!

39 - GOL PSG! Ibrahimovici inscrie din penalti!

38 - Penalti pentru PSG dupa un fault comis asupra lui Lavezzi.

30 - Francezii s-au asezat pe doua linii, in timp ce posesia le revine nemtilor, care apeleaza des la mingi lungi.

24 - PSG prefera sa tina de minge, nu avem prea multa actiune in acest meci.

15 - Hilbert vede cartonasul galben.

11 - Ibrahimovici rateaza o mare ocazie! Sutul sau e scos din fata portii de un fundas.

6 - Ibrahimovici trage in zid de la 22 de metri.

3 - Matuidi vede cartonasul galben.

2 - GOL PSG! Matuidi inscrie cu o reluare din zece metri pe langa portar.

1 - Fluier de start!

Paris Saint-Germain: Sirigu - van der Wiel, Silva, Alex, Maxwell, - Motta, Matuidi, Verratti - Lucas, Ibrahimovici, Lavezzi

Rezerve: Douchez, Marquinhos, Digne, Cabaye, Menez, Rabiot, Pastore.

Leverkusen: Leno - Omer Toprak, Spahici, Guardado, Rolfes - Bender, Hilbert, Sam - Castro, Heung-Min Kiessling

Rezerve: Yelldell, Wollscheid, Hegeler, Boenisch, Reinartz, Oztunali, Brandt.

Meciul incepe la ora 21:45 si este televizat de TVR 1, Dolce Sport 2 si Digi Sport 2

In celalalt meci al serii, Manchester City intalneste FC Barcelona.

Cum vrea AUR să facă „Europe Great Again”. „Comisia Europeană urmăreşte să transforme uciderea de copii nenăscuţi într-un drept fundamental european”
Preşedintele AUR, George Simion, a propus, la Conferinţei Internaţionale „Make Europe Great Again” care a avut loc, sâmbătă, 27 aprilie, la Palatul Parlamentului, ca toate partidele...
George Simion intervine în scandalul „moldovenilor din Buzău”. „Premierul nostru a glumit. Nu este moldovean, probabil este Rrom”
Preşedintele AUR, George Simion, a declarat sâmbătă, 27 aprilie, la Palatul Parlamentului, la Conferinţa Internaţionale „Make Europe Great Again”, că zilele trecute, premierul Marcel...
#Leverkusen PSG, #Leverkusen PSG Live, #Leverkusen PSG direct , #rezultate Champions League