Interul lui Chivu, eliminat dramatic din Liga Campionilor

Marti, 13 Martie 2012, ora 23:38
4926 citiri

Formatia italiana Inter Milano a parasit, marti seara, Liga Campionilor, in ciuda victoriei obtinute pe teren propriu cu Olympique Marseille, scor 2-1. In tur, "nerrazzurii" au pierdut cu 0-1.

Fara Chivu in teren, suspendat dupa meciul tur, Inter a fost eliminata dramatic din cea mai galonata competitie intercluburi din Europa, dupa un final dramatic pe Giuseppe Meazza.

Scorul pauzei a fost 0-0, prima repriza fiind dominata steril de gazde, care au amenintat sporadic poarta lui Mandanda, in timp ce francezii s-au multumit sa se apere organizat.

Repriza secunda a fost mai echilibrata, dar italienii au reusit sa sparga gheata in minutul 75, dupa ce Milito a marcat, din cinci metri, golul care restabilea situatia la general.

Soarta calificarii s-a decis in minutele aditionale dictate de la margine, cand toata lumea se pregatea deja pentru cele doua reprize de prelungiri. La doua minute dupa expirarea timpului regulamentar, Brandao l-a invins pe Julio Cesar cu un sut plasat, dupa ce Lucio a ratat o interceptie.

Dar partida nu avea sa se termine aici. Italienii s-au aruncat in atac si Mandanda l-a faultat pe Pazzini in careu in postura de ultim aparator si a fost eliminat, incasand cel de-al doilea cartonas galben si implicit pe cel rosu.

Pazzini a transformat fara emotii, insa golul nu a mai schimbat soarta calificarii, Olympique Marseille obtinand accesul in sferturile de finala ale Ligii Campionilor dupa 19 ani.

Ati putut urmari, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea meciului dintre Inter Milano si Olympique Marseille, iar mai jos puteti citi comentariul LIVE Text.

Desfasurarea partidei:

Final de meci! Olympique Marseille se califica in sferturi gratie golului inscris in deplasare!

Min.96+6 GOL INTER! Pazzini inscrie de la punctul cu var!

Min.90+5 Schimbare la oaspeti: Bracigliano intra in locul lui Ayew.

Min.90+3 Portarul Mandanda il faulteaza pe Pazzini in careu si este eliminat! Se acorda penalti pentru Inter!

Min.90+2 GOL MARSEILLE! Brandao inscrie si ii trimite pe francezi in sferturi!

Min.90 Se arata patru minute de prelungire.

Min.89 Stankovici faulteaza si primeste cartonasul galben.

Min.85 Maicon trage pe poarta din lovitura libera, Mandanda nu risca si boxeaza in afara careului.

Min.80 Francezii nu forteaza egalarea, ci asteapta rabdatori o eroare in apararea lui Inter.

Min.76 Schimbare la oaspeti: Cheyrou intra in locul lui Valbuena.

Min.75 GOL INTER! Milito deschide scorul si egaleaza situatia la general!

Min.74 Ultima schimbare la Inter: Cambiasso intra in locul lui Poli.

Min.72 Julio Cesar respinge in corner lovitura de cap a lui Diawara.

Min.69 Galben si pentru portarul Mandanda.

Min.68 Stankovici trage pe langa poarta.

Min.67 Diawara primeste galben si este suspendat meciul urmator daca Marseille se califica.

Min.63 Meciul s-a echilibrat in aceasta repriza secunda, insa Inter cauta in continuare solutii pentru marcarea golului care ar egala situatia la general.

Min.58 Dubla schimbare la Inter: Pazzini si Obi intra in locul lui Forlan, respectiv Sneijder.

Min.53 Samuel primeste cartonasul galben.

Min.49 Maicon intervine salvator la centrarea lui Morel.

Incepe repriza secunda!

------------------------------------

Se incheie prima repriza!

Min.45 Maicon centreaza pentru Forlan in fata portii, dar Uruguayanul trimite peste poarta.

Min.40 Final de repriza cu intreruperi dese provocate de francezi, care incearca sa rupa jocul "nerrazzurilor".

Min.37 Diawara intervine excelent in careu si respinge din fata lui Diego Milito.

Min.36 Raport egal al posesiei, insa Inter Milano este cea care conduce ostilitatile in teren.

Min.31 Mandanda iese dintre buturi si retine centrarea lui Forlan.

Min.26 Italienii continua sa atace, francezii se apara impecabil pe Giuseppe Meazza.

Min.24 Zanetti primeste primul cartonas galben al partidei.

Min.22 Sneijder il cauta cu o pasa pe Nagatomo, aflat in pozitie buna in careu, dar mingea este interceptata de adversari.

Min.18 Diarra trimite alaturi dintr-o lovitura libera de la 30 de metri.

Min.12 Italienii intra incet, dar sigur, in joc. Milito il pune la grea incercare pe Mandanda, care intervine spectaculos.

Min.9 Mandanda respinge fara probleme sutul lui Sneijder.

Min.7 Inceput modest de partida pentru Inter, deloc surprinzator avand in vedere forma din Serie A.

Min.2 Valbuena trage la poarta, dar Cesar retine fara probleme.

Incepe partida!

INFO - Cele doua echipe intra pe teren intr-o atmosfera incendiara creata de suporterii italieni.

INFO - Fundasul roman Cristi Chivu nu va evolua in partida din aceasta seara, el fiind suspedat.

Inter Milano: Cesar - Zanetti, Lucio, Maicon, Samuel, Nagatomo, Stankovici, Sneijder, Poli, Forlan, Milito;

Rezerve: Castellazzi, Ranocchia, Faraoni, Cambiasso, Obi, Pazzini, Zarate;

Antrenor: Claudio Ranieri;

Olympique Marseille: Mandanda - Azpilicueta, N'Koulou, Morel, Diawara, Diarra, Mbia, Amalfitano, Remy, A.Ayew, Valbuena;

Rezerve: Bracigliano, Traore, Fanni, Cheyrou, Kabore, Brandao, J.Ayew;

Antrenor: Didier Deschamps.

Arbitru: Pedro Proenca (Portugalia)

In tur, Olympique Marseille s-a impus cu scorul de 1-0.

Traian Băsescu, despre actuala clasă politică: ”Comparaţi-l pe Ciolacu, ca şi calibru, cu Năstase, pe nea Nicu, cu Stolojan sau Crin Antonescu”
Fostul preşedinte Traian Băsescu afirmă că liderii celor două mari partide din România, Marcel Ciolacu şi Nicolae Ciucă, nu se pot compara ”ca şi calibru” cu unii dintre predecesorii...
Traian Băsescu, ironii despre liderii PSD și PNL după retragerea finului său, Cătălin Cîrstoiu: ”Sunt și slabi de minte, nu numai slabi politicieni”
Fostul preşedinte Traian Băsescu, naşul medicului Cătălin Cîrstoiu, este de părere că alegerea acestuia pentru a candida la Primăria generală a Capitalei cu susţinerea PSD şi PNL...
#Chivu Inter Liga Campionilor, #optimi Liga Campionilor, #Chivu eliminat Liga Campionilor, #Inter Marseille Liga Campionilor , #Inter Milano