Greu fără David Popovici! Campionii europeni din 2022 n-au prins finala în acest an

Miercuri, 05 Iulie 2023, ora 09:11
4189 citiri
Ștafeta României din 2022

Fără David Popovici, care a trecut la seniori, ștafeta masculină de 4x100 metri liber s-a clasat doar pe locul 10 la Europeanul de la Belgrad, în condițiile în care anul trecut a fost campioană europeană, la Otopeni.

În proba masculină de ştafetă 4x100 m liber de la Belgrad, România (Patrick Dinu, Ştefan Cozma, Vlad Mihalache, Alexandru Constantinescu) a fost a zecea în serii (3:24.26) şi a doua rezervă în finală.

În urmă cu un an, ștafeta formată din David Popovici, Vlad Ștefan Stancu, Ștefan Cozma, Patrick-Sebastian Dinu, a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, încheind cursa în 3 minute, 18 secunde și 93 de sutimi.

România participă cu o delegaţie de 17 sportivi (opt băieţi şi nouă fete) la Europenele de juniori de la Belgrad, după ce anul trecut a a cucerit nouă medalii, cinci de aur şi patru de argint, la Europenele de la Otopeni, dar anul acesta nu va mai beneficia de prezenţa lui David Popovici.

O cubaneză a obținut cel mai bun rezultat al României la Campionatul European
Sportiva română de origine cubaneză Amanda Zuaznabar-Torres s-a clasat pe locul 7 la cat. 63 kg, vineri, la Campionatele Europene de judo de la Zagreb (Croaţia). Amanda Zuaznabar-Torres a...