Meci nebun în Bundesliga. Borussia Dortmund a reușit o revenire fabuloasă

Sambata, 07 Octombrie 2023, ora 19:46
1932 citiri
Borussia Dortmund FOTO facebook

Echipa germană Borussia Dortmund a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 4-2, formaţia Union Berlin, într-un meci din etapa a 7-a a Bundesligii. Dortmund a fost condusă cu 2-1 şi a revenit, marcând de trei ori în repriza a doua.

Borussia Dortmund a început bine meciul de pe Signal Iduna Park, cu golul lui Niclas Fullkrug, din minutul 7, dar continuarea nu a fost la fel de bună. Robin Gosens a egalat în minutul 9, iar berlinezii au fost aproape să treacă la conducere în minutul 23. Au făcut-o în minutul 31, când veteranul Leonardo Bonucci a marcat primul său gol pentru Union Berlin.

Nico Schlotterbeck a adus egalarea în minutul 49, apoi Julian Brandt a adus gazdele în avantaj, în minutul 54, pentru ca Julian Ryerson să stabilească rezultatul final în minutul 71.

În clasament, VfB Stuttgart conduce, cu 18 puncte, urmată de Borussia Dortmund, cu 17 puncte, şi Bayer Leverkusen, cu 16 puncte.

Rezultatele înregistrate sâmbătă în meciurile din etapa a 7-a a Bundesligii:

Borussia Dortmund – Union Berlin 4-2 (Fullkrug 7, Schlotterbeck 49, Brandt 54, Ryerson 71 / Gosens 9, Bonucci 31);

RB Leipzig – VfL Bochum 0-0;

Augsburg – Darmstadt 1-2 (Demirovic 86 / Skarke 52, Kempe 70);

VfB Stuttgart – Wolfsburg 3-1 (Guirassy 67, 78, 82 / Gerhardt 34).

Faimosul Romario a revenit pe teren, la 58 de ani: ”Va veni targa să mă ia...”
Starul brazilian Romario, în vârstă de 58 de ani, care şi-a anunţat revenirea pe teren la clubul pe care îl prezidează, America, din Rio de Janeiro, s-a antrenat pentru prima dată în 16...
Bianca Andreescu a făcut anunțul mult așteptat: ”Cu o săptămână înainte...”
Jucătoarea canadiană de origine română Bianca Andreescu (23 de ani), care se apropie de un an de inactivitate în circuitul WTA, a făcut anunțul mult așteptat privind revenirea sa....