România își află ultima adversară de la Euro 2024. Revenire fantastică pentru Ucraina. Cu cine va juca ”finala” din baraj

Vineri, 22 Martie 2024, ora 00:02
2978 citiri
Ucraina a învins Bosnia FOTO X

Echipa naţională a Islandei a dispus joi seara, în deplasare, scor 4-1, de echipa naţională din Israel, în semifinalele play-off-ului pentru Euro 2024. Islanda va juca pentru calificarea la turneul final cu Ucraina, victorioasă cu 2-1 în faţa Bosniei.

Cele două meciuri din care urmează să se aleagă ultima adversară a României, în grupa E a turneului final Euro 2024, s-au disputat la Budapesta şi Zenica.

În capitala Ungariei, Israel a fost gazda Islandei şi a reşit să deschidă scorul, în minutul 31, dintr-un penalti transformat de Eran Zahavi. Albert Gudmundsson a egalat în minutul 39, iar Arnor Ingvi Traustason a adus insularii în avantaj, cu un voleu în minutul 42 şi Islanda a intrat cu avantaj minim la pauză. Israelienii au rămas în zece din minutul 73, după eliminarea lui Revivo, cu roşu direct, apoi vedeta lor, Zahavi a ratat un penalti (min. 80), pentru ca Gudmundsson să stabilească rezultatul final, 4-1, cu două goluri înscrise în minutele 83 şi 87.

În Bosnia, înfruntarea dintre Bosnia şi Ucraina a fost una fără mari ocazii şi fără ca meciul să aibă intensitatea necesară, până pe final. Golul gazdelor a picat în repriza secundă, când Matvienko a deviat un balon în propria poartă, la un şut al lui Dedic, în minutul 56, dar oaspeţii au revenit incredibil, prin nou intratul Yaremchuk, în minutul 85, la o greşeală a lui Kolasinac, pentru ca Dovbyk să înscrie golul victoriei în minutul 88.

Finala dintre Ucraina şi Islanda se va disputa pe teren neutru, cu Ucraina gazdă.

Ianis Hagi tremură pentru un loc la Euro 2024: ”Este ceva ciudat la copilul ăsta”
Ianis Hagi a jucat în ambele meciuri amicale ale echipei naționale disputate în luna martie, dar nu a fost titular nici cu Irlanda de Nord (1-1), nici contra Columbiei (2-3), prezența sa la...
Veste teribilă pentru naționala României. Internaționalul scos cu targa de pe teren va lipsi la Euro 2024 VIDEO
Selecționerul Edi Iordănescu a primit o veste neplăcută de la unul dintre cei mai în formă internaționali români, în perspectiva participării României la Euro 2024. Astfel, Olimpiu...