Botosaniul castiga dramatic "derbiul retrogradarii" cu FC Brasov

Duminica, 02 Martie 2014, ora 15:55
1661 citiri

Nou-promovata FC Botosani a obtinut o victorie dramatica, scor 2-1, in "derbiul retrogradarii" cu FC Brasov.

Golul care a adus cele trei puncte in contul gruparii moldave a fost marcat in prelungiri de fostul jucator al celor de la Inter, Aco Stojkov.

Intalnirea de la Botosani a pus fata in fata doua echipe aflate in situatii similare, ambele avand emotii mari in privinta retrogradarii.

Gazdele au deschis scorul in minutul 18, atunci cand fostul stelist Andrei Cristea a trimis in proprie poarta din centrarea lui Croitoru.

Acelasi Cristea a restabilit egalitatea cu putin timp inainte de pauza, marcand cu un sut plasat din interiorul careului.

Botosaniul a dat lovitura in prelungirile partidei, macedoneanul Aco Stojkov, aflat la debutul in Liga 1, marcand cu o reluare simpla dupa o mare gafa comisa de portarul Iacob.

Botosaniul acumuleaza 23 de puncte si urca pana pe locul 12, in timp ce Brasovul se adanceste in zona retrogradarii.

FC Botosani: Lazar - Patache, Ivanovs, Oltean, Bordeanu - M. Croitoru, Vasvari, Codoban - Fulop, Hadnagy, Vertelis

FC Brasov: Iacob - Straut, Machado, Leko, Ionescu - Szekely, Mateiu, Madeira, Sergio Rodrigues - Surdu, Cristea

Marcel Ciolacu, după ce a scos Buzăul din Moldova: ”Sunt român, mama era din Tecuci...”
Președintele PSD, Marcel Ciolacu, a revenit cu precizări după ce a declarat că ”Buzăul nu e în Moldova”. Afirmația a fost făcută în legătură cu autostrada care va lega Moldova de...
Strada surpată la Slănic s-a construit peste o mină. Ciolacu: ”Ce vreţi să fac? Să ştiu unde s-au făcut drumurile peste mine?”
Prim-ministrul Marcel Ciolacu a afirmat, întrebat despre situaţia de la Slănic, Prahova, unde o stradă s-a surpat, formându-se un crater de doi metri, că a fost făcut un drum peste o mină....
#Botosani victorie Brasov, #Botosani Liga 1, #rezultate Liga 1 , #stiri FC Brasov