Europa League: Timisoara a invins MyPa

Joi, 29 Iulie 2010, ora 20:50
4240 citiri

FC Timisoara a castigat, cu 2-1, intalnirea jucata joi seara, in Finlanda, cu MyPa-47, in cadrul primei manse a turului trei preliminar al Europa League.

Netelevizata in Romania, partida de la Myllykoski a fost foarte spectaculoasa, cu multe ocazii de gol pentru ambele formatii.

Fara Bonfim, scos din echipa cu 10 minute inainte de startul partidei, fiindca se va transfera la Steaua, timisorenii au invins greu o echipa artagoasa si luptatoare.

Primul gol al partidei a venit in minutul 34 si a fost marcat de Iulian Tames, din 11 metri, dupa o faza prelungita de atac a banatenilor. Acesta a fost si scorul primei reprize, chiar daca ocazii au mai fost si chiar doua bare, una pentru fiecare echipa.

Imediat dupa pauza, finlandezii au profitat de o gafa uriasa a lui goalkeeperului Pantilimon, care a scapat mingea din maini, si au marcat prin atacantul canadian Tosaint Rickketts.

MyPa s-a aruncat apoi in atac, in cautarea golului doi, dar acesta avea sa fie reusit de romani, prin tanarul Axente, care a inscris din 12 metri, dupa o centrare perfecta a autorului primului gol al timisorenilor, Iulian Tames, cel mai bun jucator de pe teren.

Pana la final, timisorenii si-au pastrat avantajul pe tabela de marcaj, ba chiar puteau sa faca 1-3 prin acelasi Axente, in urma unei centrare a lui Luchin.

Returul va avea loc peste o saptamana la Timisoara.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre gruparea finlandeza MyPa si FC Timisoara, din prima mansa a turului trei preliminar al Europa League.

Desfasurarea partidei:

min.90+2 - FINALUL MECIULUI !!! MyPa - Timisoara 1-2 !!!

min.90+1 - Pantilimon scoate sutul lui Aijala.

min.90 - Repriza a doua va fi prelungita cu doua minute.

min.88 - Schimbare la finlandezi: Benedides ii ia locul lui Oksannen.

min.84 - Ultima schimbare la Timisoara: intra Bourceanu, intra Tames.

min.79 - Cartonas galben pentru Contra.

min.77 - Axente trece pe langa golul 3, dupa o centrare a lui Luchin.

min.74 - GOOOOOL FC TIMISOARA !!! Axente inscrie din 12 metri dupa o centrare excelenta a lui Tames !!!

min.67 - Magera trimte mult peste poarta gazdelor.

min.65 - Timisorenii sunt asediati de MyPa, care incearca golul 2.

min.62 - Pantilimon scoate un sut la coltul lung, trimis de autorul golului gazdelor, Rickketts.

min.60 - Mare ocazie a lui Goga, care trimite putin pe langa poarta finlandezilor.

min.56 - Votinov este blocat de defensiva timisorenilor, la o faza care se anunta periculoasa.

min.54 - Kuismala retine un sut al lui Magera, de la 16 metri.

min.49 - GOOOL MyPa !!! Rickketts inscrie cu capul din 8 metri, dupa o mare gafa a lui Pantilimon !!!

min.46 - Schimbari la FC Timisoara: Au iesit Curtean si Chiacu, au intrat Contra si Axente.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

---------------------------------

min.45+2 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu doua minute.

min.44 - Pantilimon se resimte dupa un contact cu un coechipier.

min.43 - Ricketts cade in careu, dupa un contact cu Pantilimon, dar arbitrul nu acorda nimic.

min.38 - 3 jucatori ai lui MyPa scapa pe contraatac, dar sunt opriti pe motiv de offside.

min.34 - GOOOOOL FC TIMISOARA !!! Tames inscrie cu un sut din 11 metri !!!

min.26 - Finlandezii scot de pe linia portii o minge trimisa cu capul de Mera.

min.24 - Magera blocheaza involuntar un sut bun al lui Goga.

min.21 - Aijala trimtie in bara portii aparate de Pantilimon.

min.19 - Chiacu respinge o centrare periculoasa a gazdelor.

min.15 - Scutaru are o interventie buna si il blocheaza pe rusul Votinov.

min.14 - De la 25 de metri, Chiacu trimite mult pe langa poarta.

min.8 - Timisoara trece pe langa deschiderea scorului, prin Goga, cu un sut din stanga, care a trecut putin peste poarta finlandezilor, atingand si bara transversala.

INFO: In tribune sunt aproape 3.000 de spectatori, dintre care doar vreo 10 ai timisorenilor.

INCEPUTUL MECIULUI

INFO: La Myllykoski ploua.

INFO: Partida nu va fi transmisa in direct de nicio televiziune din Romania.

ECHIPELE:

MyPa: Kuismala - Hietanen, Timoska, Uimaniemi, Okkonen - Aijala, Ricketts, Oksansen, Aho - Saxman, Votinov.

Antrenor: Janne Lindberg.

FC Timisoara: Pantilimon - Luchin, Mera, Cisovsky, Scutaru - Curtean, Alexa, Tames, Chiacu - Goga, Magera.

Antrenor: Vladimir Petrovici.

Arbitru: David Mckeon (Irlanda).

Traian Băsescu, despre actuala clasă politică: ”Comparaţi-l pe Ciolacu, ca şi calibru, cu Năstase, pe nea Nicu, cu Stolojan sau Crin Antonescu”
Fostul preşedinte Traian Băsescu afirmă că liderii celor două mari partide din România, Marcel Ciolacu şi Nicolae Ciucă, nu se pot compara ”ca şi calibru” cu unii dintre predecesorii...
Traian Băsescu, ironii despre liderii PSD și PNL după retragerea finului său, Cătălin Cîrstoiu: ”Sunt și slabi de minte, nu numai slabi politicieni”
Fostul preşedinte Traian Băsescu, naşul medicului Cătălin Cîrstoiu, este de părere că alegerea acestuia pentru a candida la Primăria generală a Capitalei cu susţinerea PSD şi PNL...