FCSB, victorie la scor cu Hermannstadt in Liga 1

Sambata, 26 Octombrie 2019, ora 22:21
7082 citiri

FCSB a luat o mare gura de oxigen in etapa cu numarul 14 din Liga 1, vicecampioana reusind sa se impuna la scor in fata celor de la Hermannstadt.

Bucurestenii au castigat duelul cu un categoric 4-0, Florinel Coman fiind omul meciului.

Partida a inceput cu elevii lui Bogdan Arges Vintila in ofensiva, acestia incercand sa inscrie rapid, in timp ce gazdele s-au multumit sa se apere si sa incerce o lovitura pe contraatac.

Echilibrul s-a mentinut pana aproape de pauza, atunci cand s-a remarcat Florinel Coman.

Mijlocasul ofensiv a deschis scorul in minutul 39, reluand in poarta un balon trimis destul de stangaci de bulgarul Chorbadzhiyski. Cu un minut inainte de finalul primei parti, acelasi Coman a inventat o pasa extraordinara cu calcaiul si l-a lasat singur cu portarul pe Adi Popa, care a indeplinit o simpla formalitate.

In partea secunda tot Florinel Coman a stralucit, acesta marcand pentru a doua oara cu un sut foarte bine plasat din pasa lui Pantiru.

"Perla" celor de la FCSB a pasat apoi decisiv pentru a doua oara in partida, de aceasta data pentru Gnohere, care nu a facut decat sa intinda piciorul pentru 4-0.

Hermannstadt a miscat ceva mai mult in repriza secunda, sibienii avand si o bara, insa a fost prea putin pentru a putea emite pretentii chiar si pentru o remiza.

In prelungiri, Chorbadzhiyski a vazut al doilea cartonas galben si a fost eliminat in ceea ce a fost, probabil, ultimul sau meci pentru gruparea din Berceni.

In urma acestei victorii, FCSB a urcat pe loc de play-off si vicecampioana pare ca isi revine si ca e gata sa intre in lupta pentru titlu in partea a doua a sezonului.

ECHIPELE DE START

Hermannstadt: Pereira - Tatar, Viera, I. Stoica, Oprut - Dalbea, Pires - I. Voda, Caiado, Joalisson - Yazalde

Rezerve: I. Pop, Busu, Dumitriu, P. Petrescu, Cordea, Vilhena, Debeljuh

Antrenor: Eugen Neagoe

FCSB: Balgradean - Cretu, Chorbadzhiyski, I. Cristea, Pantiru - Vina, Ov. Popescu, Oaida - Ad. Popa, Gnohere, Fl. Coman

Rezerve: A. Vlad, Manea, Morutan, Moutinho, Soiledis, I. Hora, Salomao

Antrenor: Bogdan Vintila

Traian Băsescu, despre actuala clasă politică: ”Comparaţi-l pe Ciolacu, ca şi calibru, cu Năstase, pe nea Nicu, cu Stolojan sau Crin Antonescu”
Fostul preşedinte Traian Băsescu afirmă că liderii celor două mari partide din România, Marcel Ciolacu şi Nicolae Ciucă, nu se pot compara ”ca şi calibru” cu unii dintre predecesorii...
Traian Băsescu, ironii despre liderii PSD și PNL după retragerea finului său, Cătălin Cîrstoiu: ”Sunt și slabi de minte, nu numai slabi politicieni”
Fostul preşedinte Traian Băsescu, naşul medicului Cătălin Cîrstoiu, este de părere că alegerea acestuia pentru a candida la Primăria generală a Capitalei cu susţinerea PSD şi PNL...
#FCSB victorie Liga 1, #FCSB Liga 1 rezultate, #FCSB Hermannstadt victorie , #rezultate