Dramatism în Serie A: cum a reușit Juventus să urce pe primul loc înaintea derby-ului dintre Napoli și Inter

Sambata, 02 Decembrie 2023, ora 09:01
1829 citiri
Federico Gatti

Echipa Juventus Torino a învins la limită în deplasare, cu scorul de 2-1, formaţia AC Monza, vineri, în prologul etapei a 14-a a campionatului de fotbal al Italiei, urcând provizoriu pe prima poziţie a clasamentului.

Juve a deschis scorul prin internaţionalul francez Adrien Rabiot, în minutul 12, în urma unui corner, însă gazdele au restabilit egalitatea în timpul adiţional al reprizei a doua, prin argentinianul Valentin Carboni (90+1). "Bătrâna doamnă" nu a renunţat la luptă şi a reuşit să obţină victoria graţie golului marcat în finalul jocului de Federico Gatti (90+4).

Oaspeţii au beneficiat şi de o lovitură de la 11 m în prima repriză, însă sârbul Dusan Vlahovic nu a reuşit să-l învingă pe portarul Michele Di Gregorio.

În urma acestei victorii, Juventus Torino a depăşit-o cu un punct în clasament pe rivala Inter Milano, care va disputa duminică derby-ul etapei pe terenul campioanei en titre SSC Napoli (locul 4). Monza ocupă poziţia a zecea în Serie A.

Sâmbătă se dispută partidele Genoa - Empoli, Lazio Roma - Cagliari şi AC Milan - Frosinone, în timp ce duminică sunt programate meciurile Lecce - Bologna, Fiorentina - Salernitana, Udinese - Hellas Verona, Sassuolo - AS Roma şi SSC Napoli - Inter Milano.

Ultimul meci al acestei runde, Torino FC Atalanta Bergamo va avea loc luni.

7. Atalanta 20

Juventus - AC Milan, derby pentru locul 2 în Italia. Ocazie rarisimă pe final de meci
Echipa italiană Juventus Torino a încheiat la egalitate sâmbătă, pe teren propriu, scor 0-0, cu gruparea AC Milan, într-un meci din etapa 34-a din Serie A. În prima repriză meciul a fost...
Echipa care a retrogradat din Serie A fără să câștige vreun meci în 2024. Un român face parte din lot
Salernitana, "lanterna roşie" a campionatului italian de fotbal, la care joacă şi mijlocaşul român Andres Sfaiţ, a retrogradat oficial, vineri, după înfrângerea cu 3-0 pe terenul unei alte...