Antrenorul din Superliga care și-a luat deja adio de la echipă: "Sunt împăcat sufletește" Cine va veni în locul lui

Sambata, 20 Mai 2023, ora 18:54
2694 citiri
Flavius Stoican Foto: sportnews.ro

Echipa FC Botoşani a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 5-1, formaţia CS Mioveni, în ultimul meci al play-out-ului din Superligă.

Sebastian Mailat a deschis scorul pentru gazde, în minutul 9, după ce a depăşit mai mulţi adversari. În minutul 24, Mihai Roman I a marcat din careu, dar reuşita a fost anulată pentru ofsaid. Totuşi gazdele şi-au majorat avantajul în minutul 40, prin Victor Dican, însă Mioveni a revenit în meci în minutul 45, prin golul lui Remus Guţea. În minutul 83 Mihai Roman II a înscris pentru 3-1, iar Mailat a reuşit dubla în minutul 88. Scorul final a fost stabilit de Eduard Florescu, care a înscris direct din corner şi FC Botoşani – CS Mioveni a fost 5-1.

A fost ultimul meci în Superligă pentru CS Mioveni, care a retrogradat în Liga 2. FC Botoşani a terminat pe locul 6, cu 31 de puncte, iar CS Mioveni, cu 11 puncte, a fost ultima în clasament.

Flavius Stoican va pelca de la Botoșani, urmând să fie înlocuit cu Marius Croitoru.

"A fost un spectacol. Le mulțumesc și îi felicit pe jucători pentru că nu a fost un meci ușor. Era o stare de liniște și nu am vrut relaxare. A fost și retragerea lui Mihai Roman, debutul lui Ilas, plecarea mea, deci toate lucrurile s-au finalizat cu un spectacol.

Bravo lor. Felicitări oamenilor care au fost alături de noi în acest sezon, pentru că nu a fost deloc ușor. Mailat este unul dintre cei mai buni fotbaliști din România. A crescut foarte mult în joc, dar știu ce băiat este și nu se va opri aici. Dar nu este numai el, mai sunt și alții care merită felicitați.

Sunt împăcat sufletește, mulțumit de ceea ce s-a întâmplat în toată această perioadă aici. Să nu uităm în ce situație era echipa atunci când am venit. Se trăgea în Botoșani ca în Ucraina, să mai glumim puțin. Vreau să le mulțumesc oamenilor care conduc acest club, pentru că au fost alături de noi.

Următorul pas este să îmi iau nepotul în brațe. În ceea ce privește fotbalul, am o perioadă de vacanță și mai departe voi vedea", a spus Flavius Stoican.

FC Botoșani - Dinamo, o nebunie de meci: autogol, gol anulat, penalty ratat, accidentare gravă. Lovitura de grație, în prelungiri
Formaţia Dinamo a fost învinsă, marţi, în deplasare, cu scorul de 2-1, de echipa FC Botoşani, în etapa a şasea din play-out-ul Superligii. Pentru FC Botoşani au marcat Moura (13 -...
George Simion intervine în scandalul „moldovenilor din Buzău”. „Premierul nostru a glumit. Nu este moldovean, probabil este Rrom”
Preşedintele AUR, George Simion, a declarat sâmbătă, 27 aprilie, la Palatul Parlamentului, la Conferinţa Internaţionale „Make Europe Great Again”, că zilele trecute, premierul Marcel...