Start în noul sezon din Formula 1! Cum s-a încheiat prima cursă din calendar

Sambata, 02 Martie 2024, ora 18:35
3425 citiri
Max Verstappen FOTO X Verstappen

Formula 1, ediția cu numărul 75, a început cu Marele Premiu al Bahrainului.

Cursa a fost dominată de la un capăt la altul de campionul mondial Max Verstappen (Red Bull Racing), care a încheiat pe primul loc, la mare distanță de coechipierul lui, mexicanul Sergio Perez.

Pe poziția a treia s-a situat spaniolul Carlos Sainz, cel care va pleca la finalul sezonului de la Ferrari. Pe patru a venit Charles Leclerc (Ferrari).

George Russell, Landro Norris, Lewis Hamilton, Oscar Piastri, Fernando Alonso și Lance Stroll au completat Top 10.

Cursa a fost transmisă pe Antena 1 în comentariul lui Mihai Morar și Cătălin Ghigea. Postul generalist va transmite următoarele trei sezoane din Formula 1.

Quarterly Report - Editia 4

Formula 1: accident teribil la Monaco! Mașina Red Bull s-a făcut praf
Accident groaznic în Marele Premiu al Principatului Monaco, a opta etapă a Campionatului Mondial de Formula 1 din acest sezon. În chiar prima tură a cursei s-au petrecut mai multe incidente....
Ce spune un campion român din motorsport despre Verstappen: "Max se descurcă binișor”
Singurul pilot campion național care nu a lipsit timp de 15 ani de la nici o etapă de drift, Răzvan Frățianu, l-a văzut pe starul din Formula 1 învârtindu-se la viteze amețitoare cu...
#formula 1, #Marele Premiu Bahrain, #Sergio Perez, #Mihai Morar, #antena 1 , #stiri Formula 1