400.000 de spectatori la Marele Premiu al SUA! Cine a câștigat cursa de Formula 1 de la Austin

Luni, 25 Octombrie 2021, ora 07:46
4965 citiri
Vestappen FOTO facebook

Pilotul olandez al echipei Red Bull, Max Verstappen, a câştigat, Marele Premiu al SUA, a XVII-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1.

Verstappen a intrat mereu primul, iar Lewis Hamilton, principalul său rival, a ieşit de fiecare dată în spatele olandezului. Înaintea cursei, pilotul de la Red Bull avea un avans de şase puncte, acesta a crescut acum la 12 puncte. Ar fi putut fi 13, dar Hamilton a obţinut bonusul pentru cel mai rapid tur de pistă.

După Austin, unde au fost 400.000 de fani, Formula 1 se mută în Mexic şi apoi în Brazilia. Ultimele trei curse sunt programate în Arabia Saudită, Qatar şi Emirate.

Avantajul Rusiei în războiul din Ucraina se micșorează. „Kievul încă poate câștiga războiul“
După ce Congresul american a aprobat săptămâna aceasta un mult așteptat ajutor militar de 61 de miliarde de dolari pentru Ucraina, Rusia a jubilat că armamentul occidental avansat nu va putea...
Începe sarabanda mutărilor din Formula 1: după Hamilton, un alt pilot a fost "transferat"
Echipa Audi, care va debuta pe griă în Formula în 2026, a obţinut semnătura lui Nico Hülkenberg, care va părăsi Haas la sfârşitul anului 2024 şi se va alătura echipei Sauber din 2025,...