400.000 de spectatori la Marele Premiu al SUA! Cine a câștigat cursa de Formula 1 de la Austin

Luni, 25 Octombrie 2021, ora 07:46
4084 citiri

Pilotul olandez al echipei Red Bull, Max Verstappen, a câştigat, Marele Premiu al SUA, a XVII-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1.

Verstappen a intrat mereu primul, iar Lewis Hamilton, principalul său rival, a ieşit de fiecare dată în spatele olandezului. Înaintea cursei, pilotul de la Red Bull avea un avans de şase puncte, acesta a crescut acum la 12 puncte. Ar fi putut fi 13, dar Hamilton a obţinut bonusul pentru cel mai rapid tur de pistă.

După Austin, unde au fost 400.000 de fani, Formula 1 se mută în Mexic şi apoi în Brazilia. Ultimele trei curse sunt programate în Arabia Saudită, Qatar şi Emirate.

Pilotul britanic Lewis Hamilton (Mercedes) a câştigat, duminică, ediţia inagurală a Marelui Premiu al Arabiei Saudite, a XXI-a etapă, penultima, a Campionatului Mondial de Formula 1. Pe locul...