Franța este în sferturile de finală la Mondial după victoria cu Polonia. Mbappe a fost eroul campioanei mondiale

Duminica, 04 Decembrie 2022, ora 19:03
10313 citiri
Mbappe. Foto: Facebook / Équipe de France de Football

Echipa naţională a Franţei a învins duminică, scor 3-1, reprezentativa Poloniei, în optimile de finală ale Cupei Mondiale din Qatar.

Golurile echipei franceze au fost înscrise de Olivier Giroud, în minutul 44, şi de Kylian Mbappe, în minutele 74 şi 90+1. Golul Poloniei a fost marcat de Lewandowski dintr-un penalti repetat. Polonezul a tras slab prima oară şi Lloris a apărat, dar portarul francez nu a avut un picior pe linia porţii şi, la reluare, Lewandowski a înscris. Echipa Franţei s-a calificat în sferturile de finală.

FRANŢA: Lloris – Kounde (Disasi 90+2), Varane, Upamecano, T. Hernandez - Griezmann, Tchouameni (Fofana 66), Rabiot - O. Dembele (Coman 76), Giroud (M. Thuram 76), Mbappe. SELECŢIONER: Didier Deschamps

POLONIA: Szczesny - Cash, Glik, Kiwior (Bednarek 86), Bereszynski - Krychowiak (Bielik 71) – Kaminski (Zalewski 71), Zielinski, Szymanski (Milik 64), Frankowski (Grosicki 87) – Lewandowski. SELECŢIONER: Czeslaw Michniewicz

Cartonaşe galbene: Tchouameni 32 / Bereszynski 47, Cash 88

Arbitri: Jesus Valenzuela Saez – Jorge Urrego Martinez, Tulio Moreno (toţi din Venezuela) – Kevin Ortega (Peru)

Când ar putea deveni operațională Forța de reacție rapidă a UE: ”Există multe crize asupra cărora NATO nu are competenţe”
O ”forţă de reacţie rapidă” a Uniunii Europene, evocată joi de preşedintele francez Emmanuel Macron şi destinată unor operaţiuni de tipul evacuării de cetăţeni din ţări în...
Franța îi cere Greciei un sistem de apărare antiaeriană pe care să-l folosească pe durata Jocurilor Olimpice
Franța a cerut să împrumute un sistem de apărare antiaeriană al Greciei pe durata Jocurilor Olimpice de la Paris, potrivit cotidianului elen "Kathimerini", citat de Politico.eu....