Rezultat umilitor pentru naționala Germaniei în meciul de acasă cu Japonia

Duminica, 10 Septembrie 2023, ora 01:38
4237 citiri
Hansi Flick

Pentru Germania este a treia înfrângere consecutivă şi a patra suferită în acest an.

Echipa naţională a Germaniei a pierdut sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 1-4, partida amicală disputată în compania naţionalei Japoniei.

La Wolfsburg, pe Volswagen Arena, oaspeţii au deschis scorul în minutul 11, prin Junya Ito, atacantul lui Reims. Gazdele au replicat repede, Leroy Sane egalând în minutul 19, însă Japonia a amuţit tribunele preluând din nou conducerea. De această dată a marcat atacantul lui Feyenoord, Ayase Ueda, în minutul 22 şi la pauză formaţia asiatică a intrat în avantaj, 2-1.

În repriza secundă ambele echipe au efectuat mai multe schimbări, iar selecţionerul japonez Hajime Moriyasu a fost extrem de inspirat. Finalul de meci a aparţinut Japoniei, care a mai înscris de două ori, prin doi jucători intraţi în repriza secundă: Takuma Asano (min. 90) şi Ao Tanaka (min. 90+2). Pasele de gol la ambele reuşite nipone au fost oferite de Takefusa Kubo, intrat şi el în partea a doua a meciului.

Pentru selecționerul Hansi Flick, demisia bate la ușă.

Scandal diplomatic pe axa Berlin-Beijing. China respinge acuzațiile Germaniei de spionaj. "Invenţie pură" VIDEO
Acuzaţiile de spionaj venite dinspre Berlin, după ce săptămâna aceasta 4 cetățeni germani au fost arestați cu suspiciunea că ar fi lucrat în contul serviciilor secrete chineze, au fost...
Cum încearcă SUA să încurajeze Germania să trimită Ucrainei rachete cu rază lungă de acțiune. „Sperăm că acest lucru va juca un rol”
Statele Unite speră că recenta decizie a Washingtonului de a trimite rachete cu rază lungă de acţiune Ucrainei va încuraja Germania să facă acelaşi lucru, lucru pe care Berlinul l-a exclus...