Muntenegru a castigat Campionatul European de handbal feminin

Duminica, 16 Decembrie 2012, ora 20:48
4042 citiri

Nationala feminina de handbal a Muntenegrului a castigat, pentru prima data in istorie, Campionatul European.

In finala turneului gazduit de Serbia, Bulatovic & Co. au avut nevoie de patru reprize suplimentare pentru a se putea impune in fata Norvegiei, scor final 34-31.

La finalul timpului regulamentar de joc cele doua echipe se aflau la egalitate, scor 24-24, astfel ca s-a trecut la prelungiri.

Au urmat doua reprize suplimentare, insa si dupa acestea Muntenegru si Norvegia nu putea fi departajate, tabela indicand un scor perfect egal, 28-28.

S-a trecut la cea de-a doua serie de doua reprize de prelungire, moment in care Muntenegru a reusit sa rupa echilibrul si sa isi adjudece marele trofeu.

Interesant este ca cele doua echipa s-au intalnit si in vara, in finala turneului olimpic de la Londra, numai ca atunci nordicele au avut castig de cauza, astfel ca victoria de duminica seara vine si ca o revansa pentru Muntenegru.

In finala mica, disputata tot duminica, Ungaria a invins greu gazda Serbia, scor 41-38, meci care a avut, de asemenea, nevoie de prelungiri.

Reamintim ca nationala Romaniei a incheiat concursul pe locul 10, fiind eliminata in faza grupelor principale.

Parlamentarii PNL vor participa miercuri, 20 octombrie, la votul din Parlament pentru Guvernul Cioloş, însă nu vor vota, potrivit unei decizii a Biroului Executiv, a anunţat secretarul general...
Dan Barna îl compară pe Cioloș cu Leonidas: „Cei 300 de la Sparta nu aveau nicio șansă dar faptul că au stat acolo şi au luptat pentru cetatea lor a făcut să fie respectaţi”
Fostul președinte USR Dan Barna a vorbit luni seara, 18 octombrie, despre șansele ca guvernul Cioloș să fie votat în Parlament. Acesta l-a comparat pe actualul lider al USR cu Leonidas și a...