Romania a invins greu Islanda, la Campionatul European de handbal feminin!

Miercuri, 05 Decembrie 2012, ora 22:40
10269 citiri

Romania a castigat greu, scor 22-19, intalnirea disputata miercuri seara cu Islanda, in cadrul Grupei D a Campionatului European de handbal feminin.

In urma acestei victorii, "tricolorele" noastre au obtinut calificare in faza urmatoare a competitiei din Serbia, insa evolutia din partida cu nordicele a lasat mult de dorit si ne ingrijoreaza.

Participanta la Campionatul European doar pentru ca Olanda s-a retras, Islanda i-a pus multe probleme Romaniei, la doar o zi dupa ce-a pierdut la 10 goluri diferenta partida cu Muntenegru, urmatoarea noastra adversara (vineri, de la ora 21:15 - direct Ziare.com).

Inceputul primei reprize a fost echilibrat, ca de altfel toata repriza, incheiata in cele din urma cu un avantaj mic, de doua goluri, in favoarea Romaniei: 15-13.

Repriza a doua a fost una stranie, cu numai 13 goluri inscrise (7 - Romania; 6 - Islanda) si cu multe emotii pentru nationala antrenata de Tadici.

Ramanem totusi cu cele doua puncte obtinute pentru victorie si calificarea in runda urmatoare, dar si cu un gol marcat de Cristina Neagu, la doi ani distanta de la ultima reusita oficiala sub "tricolor".

In cealalta partida a grupei, Muntenegru a invins Rusia cu 30-27 si a obtinut si ea calificarea in urmatoarea runda.

Romania, la Campionatul European de handbal feminin: Rezultate, clasament si program

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, confruntarea dintre nationalele feminine de handbal ale Romaniei si Islandei, din etapa a doua a Grupei D a Campionatului European ce are loc in aceste zile in Serbia.

Desfasurarea partidei:

FINAL: ROMANIA - Islanda 22-19

min.60 - Gol Meirosu, dupa o actiune prelungita de atac.

min.59 - TIME OUT cerut de Tadici. Mai sunt 30 de secunde si avem mingea. Am castigat, dar mult mai greu decat ne asteptam.

min.59 - "Am reusit" din nou sa nu inscriem in superioritate numerica. Ba chiar am incasat un gol.

min.58 - INCREDIBIL! In doar 10 secunde, "tricolorele" au lovit de 3 ori barele portii islandeze!

min.57 - Islanda inscrie in inferioritate numerica.

min.57 - Paraschiv trimite in bara de la 7 metri.

min.57 - Eliminare de doua minute la Islanda.

min.55 - Geiger inscrie cu noroc.

"Sa mearga mingea. Avem 5 minute si trebuie sa dam gol. Ba, suturi sanatoase", le-a transmis Tadici.

min.55 - TIME OUT cerut de Tadici.

min.54 - Islandezele reduc din avantajul nostru.

min.53 - Bradeanu inscrie un gol superb, cu o aruncare puternica de la 9 metri.

min.52 - Bara Islanda dintr-o lovitura de la 7 metri.

min.52 - TIME OUT cerut de nordici.

min.52 - Stanca mareste avantajul "tricolorelor".

min.51 - Bradeanu a marcat pentru un 18-17.

min.49 - Geiger inscrie, dar golul nu e acordat de arbitre, pe motiv ca ar fi fost un fault in atac.

min.48 - In sfarsit, inscrie si Romania. Bradeanu a punctat.

min.48 - Tadici vede un cartonas galben, pentru proteste.

min.46 - Islanda trece in avantaj.

INFO: E ceva de necrezut, dar Romania a marcat doar un gol in 15 minute jucate din repriza a doua... Intr-un meci cu Islanda!

min.44 - TIME OUT cerut de antrenorul islandez.

min.43 - Islandezele marcheaza cu o lovitura direct in vinclu.

min.40 - Vadineanu puncteaza in sfarsit. Romania marcheaza dupa 10 minute de 'seceta'.

min.40 - Nordicele puncteaza la 7 metri si restabilesc egalitatea.

min.38 - Primul gol al reprizei secunde il inscrie Islanda.

min.37 - O noua interventie buna a Paulei. In continuare fara gol in repriza a doua.

min.36 - Meirosu primeste din nou o eliminare de doua minute!

min.35 - Curea rateaza o lovitura de la 7 metri.

min.34 - Paula Ungureanu, revenita la echipa dupa ce-a fost prezenta la inmormantarea tatalui ei, are o interventie de zile mari si pastreaza tabela intacta in aceasta repriza secunda.

min.32 - Meirosu, eliminata si ea pentru doua minute.

min.31 - Eliminare de doua minute in tabara islandeza.

A INCEPUT REPRIZE SECUNDA

---------------------------

PAUZA: Romania - Islanda 15-13

min.30 - Neagu marcheaza cu o aruncare superba. E primul ei gol la acest turneu final.

min.29 - Islanda puncteaza cu o aruncare surprinzatoare, la care Talida nu a avut replica.

min.28 - Curea marcheaza de pe extrema.

min.26 - O noua eliminare de doua minute in tabara islandezelor.

min.25 - Meirosu ne readuce in avantaj.

min.25 - Nordicele marcheaza de la 7 metri.

min.23 - Islanda inscrie in inferioritate numerica.

INFO: Romania a marcat patru goluri consecutive.

min.22 - TIME OUT solicitat de antrenorul islandezilor.

min.22 - Pentru prima oara in acest meci, Romania are un avans de doua goluri. Gol: Curea, de la 7 metri!

min.21 - Pe teren si-a facut aparitia si Cristina Neagu.

min.21 - 2 minute eliminare in tabara nordicelor.

min.20 - Stanca primeste o pasa excelenta de la Bradeanu si Romania trece la conducere.

min.18 - Interventie de zile mari a Talidei Tolnai, iar apoi un gol al lui Bradeanu egaleaza situatia pe tabela de marcaj.

min.18 - Stanca patrunde si marcheaza frumos.

min.16 - Incasam din nou un gol de pe extrema stanga.

min.15 - Manea scapa de o adversara si puncteaza cu o aruncare plasata.

min.15 - Talida ia un gol de pe extrema, intr-un moment in care nordicele erau in amenintare de joc pasiv.

min.14 - Bradeanu inscrie, dupa ce Talida Tolnai a avut o intervetie excelenta.

min.13 - Nechita marcheaza de pe extrema.

INFO: Cristina Neagu inca n-a jucat in acest meci.

"Aruncati la poarta, ce faceti?", tipa Tadici la jucatoare, in timp ce le da mai multe indicatii.

min.13 - Se fac chiar trei goluri diferenta, iar Gheorghe Tadici cere TIME OUT.

min.12 - Nordicele nu se lasa insa si se duc din nou la doua goluri.

min.11 - Bradeanu arunca in forta si ajungem la 5 goluri marcate.

min.9 - Islandezele se distanteaza la doua goluri.

min.8 - Nordicele puncteaza pe contraatac.

min.8 - Marcheaza si Islanda, de pe linia semicercului.

min.7 - Geiger arunca puternic si trecem din nou in avantaj.

min.6 - Din nou, islandezele puncteaza aproape imediat.

min.6 - Bradeanu duce Romania in avantaj pentru prima oara.

min.5 - Un nou gol marcat de Meirosu, de aceasta data de la linia de 9 metri.

min.2 - Islandezele puncteaza insa imediat, dupa o interventie neinspirata a Talidei Tolnai.

min.2 - Meirosu egaleaza de pe semicerc.

min.1 - Nordicele deschid scorul dintr-o lovitura de la 7 metri.

INFO: Partida e arbitrata de doua daneze.

INFO: In tribunele Millennium Center sunt din nou prezenti cateva sute de suporteri romani, care le incurajeaza frenetic pe "tricolore".

ora 21:15 - STARTUL PARTIDEI

ora 20:27 - In celalat meci al grupei, Muntenegru a invins Rusia cu 30-27.

INFO: Intalnirea are loc la Millennium Center din Vrsac, oras aflat la granita cu Romania.

INFO: La TV, partida poate fi urmarita in direct pe TVR 2.

INFO: In prima etapa a grupei, Romania a terminat la egalitate, scor 21-21, cu Rusia, in timp ce Islanda a fost batuta clar de Muntenegru, scor 26-16.

INFO: Lotul nationalei Romaniei pentru aceasta partida:

Portari: Paula Ungureanu (Oltchim), Talida Tolnai (Uskudar - Turcia) si Mihaela Smedescu (Baia Mare);

Jucatoare: Adriana Nechita (Oltchim), Magdalena Paraschiv ("U" Cluj), Iulia Curea (Oltchim), Nicoleta Dinca ("U" Cluj), Ionela Stanca (Oltchim), Oana Manea (Oltchim), Crina Pintea (HC Zalau), Cristina Neagu (Oltchim), Adina Meirosu (Oltchim), Adriana Tacalie (Corona), Clara Vadineanu ("U" Cluj), Aurelia Bradeanu (Oltchim) si Melinda Geiger (HCM Baia Mare).

Urmatorul meci al fetelor antrenate de Gheorghe Tadici va avea loc vineri, cu Muntenegru.

Traian Băsescu, ironii despre liderii PSD și PNL după retragerea finului său, Cătălin Cîrstoiu: ”Sunt și slabi de minte, nu numai slabi politicieni”
Fostul preşedinte Traian Băsescu, naşul medicului Cătălin Cîrstoiu, este de părere că alegerea acestuia pentru a candida la Primăria generală a Capitalei cu susţinerea PSD şi PNL...
Firea îl trimite pe Piedone înapoi la sectorul 5: "Nu vreau să îl jignesc"
Cursa pentru fotoliul de primar al Capitalei se încinge. Gabriela Firea îl trimite pe Cristian Popescu Piedone înapoi la sectorul 5. Ea a a declarat vineri, 26 aprilie, că "ar fi o normalitate"...
#Romania castigat Islanda handbal, #Romania invins Islanda handbal, #Romania Islanda handbal LIVE, #Romania Islanda handbal direct , #nationala handbal