Victorie in ultimul minut: HCM Baia Mare - Hypo Viena 24-23

Sambata, 19 Octombrie 2013, ora 18:40
4264 citiri

HCM Baia Mare a castigat in ultimul minut un meci fabulos in grupele Ligii Campionilor, in compania austriecelor de la Hypo Viena, la capatul unei partide pe viata si pe moarte, cu multiple rasturnari de situatie.

Dupa doua esecuri consecutive cu Thuringer (29-36) si Gyor (21-33), in primele meciuri din grupa si de altfel in primele meciuri din istorie in aceasta competitie, Baia Mare incerca sa dea lovitura sambata, in compania unei reputate trupe a handbalului euroopean.

Baia Mare a inceput temator si a fost condusa cea mai mare parte a timpului din prima repriza, una pe care Hypo a terminat-o in avantaj considerabil, patru goluri, 12-8.

Dupa pauza, fetele lui Costica Buceschi au intrat mult mai motivate, hotarate sa revina in avantaj, sau cel putin sa echilibreze jocul.

Acest lucru s-a intamplat usor-usor, HCM reusind egalarea la 18, cam dupa 20 de minute de joc, in partea secunda.

Dupa egalare, HCM a turat si mai mult motoarele, conducand imediat si la doua goluri, 20-18. Ada Nechita, Tatar, Ghionea sau Parvut au fost remarcatele de la Baia Mare.

A urmat din pacate o noua cadere pentru sportivele noastre, care s-au vazut conduse din nou, doar la un gol insa, 20-21.

S-a mers multe minute cap-cap, pana la final de partida, unul de infarct, in care Baia Mare a punctat golul de 24-23 cu 50 de secunde inainte de fluierul final, marcat de Aneta Parvut.

Un ultim atac al celor de la Hypo nu a fost productiv, asadar baimarencele se pot bucura de prima victorie din istoria echipei in Liga Campionilor.

Pentru HCM urmeaza jocul tot cu Hypo, din deplasarea de la Viena.

Iata filmul partidei:

HCM Baia Mare - Hypo Viena 24-23

Min.60: Au ratat Hypo, HCM castiga un meci de infarct, 24-23!!!

Min.59: Gol Aneta Parvut!!! Atac Hypo si 15 secunde mai sunt de joc.

Min.59: Gol Ada Nechita apoi pe extrema, dar egaleaza Do Nascimento, 23-23, inca 50 de secunde!!

Min.58: 7 metri Baia Mare, inca 2 minute de joc. Rateaza Ada Nechita!

Min.57: Egaleaza iarasi Hypo, sut la vinclu Do Nascimento.

Min.56: Contra fulger HCM, Luciana Marin marcheaza, 22-21!

Min.55: Aneta Parvut egaleaza, 21-21, sut frumos de la distanta.

Min.54: Ataca Hypo, desi puteam primi 7 metri, dupa un fault la Geiger.

Min.53: Gol Rodrigues, 21-20, gol usor primit de HCM.

Min.52: Egal 20-20, Hypo a egalat.

Min.51: Gol Da Silva pe contra, dupa ce Nechita scapa o minge in atac.

Min.50: Geiger reia de la distanta, prinde portarita oaspete. Ramanem la doua goluri avans.

Min.49: Inca un gol HCM, 20-18, Ada Nechita marcheaza!

Min.48: Renata Ghionea reia de la distanta, 19-18 si avem un gol avans!

Min.47: Doua goluri la rand, HCM, ultimul Nechita, primul Tatar: 18-18 si HCM spera!

Min.45: Hypo inscrie, de la 7 metri, 18-16.

Min.44: Gol Geiger de la distanta, 16-17, inca un gol iarasi distanta...

Min.43: Gol Tatar pe pivot, apoi gol Hypo.

Min.42: Gol Do Nascimento din nou, 16-14 Hypo.

Min.41: Cate un gol de fiecare, Do Nascimento, apoi Ghionea. Inca Hypo are un om in minus.

Min.40: Eliminare la Da Silva, avem superioritate!

Min.39: Renata Ghionea face o faza foarte buna si reduce din handicap, 13-14.

Min.38: Gol Hypo, 14-12 si atac pentru Baia Mare.

Min.37: Gol Baia Mare. 12-13 si austriecii cer time-out!

Min.35: Meli Geiger suteaza bine, 11-13. Acimovic pe atac apoi trage peste bara.

Min.34: Gol Acimovic, 13-10, gol frumos de la distanta.

Min.33: Gol Nechita la 7 metri, 10-12 si fetele noastre pot recupera!

Min.32: Gol Ghionea de la distanta, 9-12, incepem bine partea secunda.

INCEPE PARTEA SECUNDA!

PAUZA: Baia Mare - Hypo 8-12!

Min.29: Time-out Hypo!

Min.28: Gol Baia Mare, trage bine de la distanta Ghionea: 8-12.

Min.27: Gol Acimovic, 12-7 si se pare ca e o distantare decisiva pe tabela..

Min.26: 7 metri Hypo. Intra Cetateanu in poarta noastra.

Min.25: Gol Da Silva, iar pe extrema. Ratam pe atac, apoi aceeasi Da Silva, de data asta central, face 11-7.

Min.24: Dupa 4-5 minute, marcam si noi. Ada Nechita o face, din 7 metri. 7-9!

Min.23: Minute grele Baia Mare, care continua sa rateze. A sutat slab si Ghionea.

Min.21: Si inca o data pierdem atacul, apoi Do Nascimento pe contra marcheaza: 9-6 Hypo.

Min.20: Din nou Da Silva gol, dupa o contra simpla. Continuam sa ratam mult pe atac. 8-6 Hypo!

Min.17: Gol Da Silva pe extrema: 7-6 Hypo. Pierd apoi mingea romancele, care ataca previzibil.

Min.16: A egalat Olteanu dupa un sut de la distanta: 6-6.

Min.15: 7 metri Hypo, intra in poarta Cetateanu.

Min.13: Apara foarte bine Paula Ungureanu, care are deja 7 parade.

Min.11: Do Nascimento face 6-5, tot din 7 metri.

Min.10: Egalam din nou situatia, gol venit de la Ada Nechita de la 7 metri, la ultima faza.

Min.8: Doua goluri Hypo si doar unul pentru noi, Tatar a punctat de pe pivot, ca si Diniz la ultima faza, oaspetii au 4-3.

Min.7: Din nou goluri, unul de o parte si de alta. Acimovic face dubla pentru Hypo, la noi marcheaza Toth, de pe pivot: 2-2!

Min.4: Multiple greseli in ofensiva de o parte si de alta. Fetele noastre fac "picior" acum, dupa ce Paula a mai aparat un sut, de data asta de pe extrema. Ramane 1-1.

Min.2: 9 metri fetele noastre!

Min.1: Inceput interesant de joc, cate un gol de fiecare parte, 1-1, apoi o lovitura de 7 metri parata de Paula Ungureanu.

INCEPE JOCUL!

INFO | Hypo Viena vine dupa un succes important pe teren propriu cu Thuringer, campioana Germaniei, scor 29-23, care a mai spalat din rusinea esecului din prima etapa cu Gyor, scor 22-41.

INFO | Antrenorul romancelor, Costica Buceschi nu va putea conta pe jucatoarele Szucs, Dinis si Eliza Buceschi, ultima suferind o accidentare recenta la deget care o va scoate din circuit cateva saptamani bune.

INFO | Meciul se va juca in Sala din Baia Mare si va fi in direct in format live text pe Ziare.com, urmand a fi televizat pe DigiSport2.

Traian Băsescu, despre actuala clasă politică: ”Comparaţi-l pe Ciolacu, ca şi calibru, cu Năstase, pe nea Nicu, cu Stolojan sau Crin Antonescu”
Fostul preşedinte Traian Băsescu afirmă că liderii celor două mari partide din România, Marcel Ciolacu şi Nicolae Ciucă, nu se pot compara ”ca şi calibru” cu unii dintre predecesorii...
Traian Băsescu, ironii despre liderii PSD și PNL după retragerea finului său, Cătălin Cîrstoiu: ”Sunt și slabi de minte, nu numai slabi politicieni”
Fostul preşedinte Traian Băsescu, naşul medicului Cătălin Cîrstoiu, este de părere că alegerea acestuia pentru a candida la Primăria generală a Capitalei cu susţinerea PSD şi PNL...
#hcm baia mare hypo live text, #live meci liga baia mare hypo, #cronica baia mare hypo, #grupa liga campionilor hypo baia mare , #stiri HCM Baia Mare