Verdictul lui Ion Crăciunescu după cele două faze controversate din meciul FCSB - Farul

Luni, 05 Februarie 2024, ora 22:32
4309 citiri
Golul anulat Farului

FCSB și Farul au încheiat la egalitate, scor 1-1. Golul egalizator al constănțenilor a fost marcat după un penalty controversat acordat în prelungiri. Un alt gol înscris de Farul a fost anulat de VAR pentru ofsaid, însă reluările nu au elucidat faza.

Primul gol al partidei a fost marcat după o centrare a lui Florinel Coman deviată de Cristi Ganea în proprie poartă în minutul 55.

În minutul 58 a avut loc prima fază controversată a partidei. Louis Munteanu a marcat în poarta lui Târnovanu, dar arbitrii din camera VAR au anulat golul pe motiv de ofsaid. Reluările prezentate nu au avut darul de a elucida faza, mai ales că Louis Munteanu este în afara careului mic, iar Dawa era în careul mic.

Ion Crăciunescu a spus la DigiSport: "După părerea mea nu este ofsaid".

Farul a reușit în cele din urmă să egaleze. Centralul Horațiu Sfeșnic a fost chemat de arbitrii din camera VAR să analizeze faza la care Dawa l-a lovit în cap pe Mihai Popescu și s-a dictat penalty. Larie a transformat în minutul 90+4.

Ion Crăciunescu spune că penalty-ul a fost acordat corect: "Cine joacă mingea? Popescu. El când joacă mingea, sare la cap, lovește mingea cu capul după care se trezește lovit. Dawa vine și îl lovește în cap. După părerea mea, decizia este corectă. Este penalty!".

FCSB campioană: Mihai Stoica - Urmează poate cea mai frumoasă celebrare a unui titlu din istoria acestei competiţii
Mihai Stoica a declarat, după ce FCSB a câştigat titlul de campioană, că urmează “poate cea mai frumoasă celebrare a unui titlu” din istoria competiţiei. ”Urmează poate cea mai...
Cu cine va juca FCSB în preliminariile Ligii Campionilor. Posibilii adversari și datele meciurilor
FCSB a câștigat campionatul și va evolua în turul unu preliminar al Ligii Campionilor. Drumul până la grupe e unul anevoios. FCSB va intra în turul unu preliminar, acolo unde va avea...