Jaqueline Cristian e în semifinale la Transylvania Open. Victorie mare cu una dintre mămicile din WTA, fostă număr 11 mondial

Vineri, 09 Februarie 2024, ora 18:00
1991 citiri
Jaqueline Cristian

Jucătoarea română de tenis Jaqueline Cristian s-a calificat în semifinalele turneului Transylvania Open, singurul de categoria WTA 250 din România, după ce a învins-o pe letona Anastasija Sevastova cu 6-3, 7-5, vineri, în BT Arena din Cluj-Napoca.

Jaqueline Cristian (25 ani, 81 WTA) a ajuns în premieră în penultimul act la Cluj-Napoca, la turneul dotat cu premii totale de 267.082 de dolari, după o victorie obţinută într-o oră şi 39 de minute.

În primul set, românca a revenit de la 2-3 şi s-a impus cu 6-3, după patru ghemuri consecutive. Jaqueline Cristian a avut o serie de şapte ghemuri, conducând cu 3-0 în actul secund. A urmat o perioadă mai slabă şi letona a reuşit egalarea, 3-3. Jaqueline Cristian s-a desprins din nou, la 5-3, dar Sevastova a egalat. Românca a găsit resurse să câştige încă două ghemuri, setul şi meciul.

Jaqueline Cristian a încheiat cu 6 aşi, dar a făcut şi 4 duble greşeli.

Aceasta a fost prima sa confruntare cu Sevastova (33 ani, 656 WTA), un fost număr 11 mondial, care a jucat la Cluj-Napoca primul său turneu după doi ani, perioadă în care a devenit mamă.

Jaqueline Cristian şi-a asigurat un cec de 11.610 dolari şi 98 de puncte WTA, iar în penultimul act o va înfrunta pe câştigătoarea dintre Ana Bogdan şi olandeza Arantxa Rus, principala favorită.

Jaqueline Cristian va evolua vineri şi în semifinalele probei de dublu, alături de Andreea Mitu, împotriva cuplului american Caty McNally/Asia Muhammad.

Jaqueline Cristian își continuă seria fantastică. Ce performanță a realizat la WTA Madrid
După sfertul de finală jucat la Charleston și după ce a pus umărul la calificarea miraculoasă a României la turneul final BJK Cup, în dauna Ucrainei (3-2, de la 0-2), tenismena Jaqueline...
Adversară de speriat pentru Jaqueline Cristian la Madrid: "Danimal" spulberă tot în ultima vreme
Jaqueline Cristian, locul 73 WTA, s-a calificat, vineri, în turul trei al turneului de categorie WTA 1000 Mutua Madrid Open. Cristian a trecut în turul doi de favorita 22, sportiva cehă...