O jucătoare de tenis din Ucraina poate da lovitura în California

Duminica, 03 Martie 2024, ora 14:23
3142 citiri
Marta Kostyuk FOTO facebook

Ucraineanca Marta Kostiuk şi sportiva din Marea Britanie, Katie Boulter, s-au calificat, sâmbătă, în finala turneului WTA 500 de la San Diego, învingând două dintre primele trei favorite.

Kostiuk, cap de serie numărul 6, a învins-o, scor 7-6 (7/4), 6-1 pe Jessica Pegula din Statele Unite, cap de serie numărul 1 şi numărul 5 mondial, în timp ce Boulter, locul 49 mondial, a învins-o cu 6-3, 6-1 pe americanca Emma Navarro, favorita 3.

Duminică, în Statele Unite, cele două finaliste vor încerca să obţină un al doilea titlu în circuitul WTA.

Kostiuk, aflată pe locul 34 în lume şi în vârstă de 21 de ani, s-a impus anul trecut la Austin, în timp ce Boulter, în vârstă de 27 de ani, a câştigat turneul de la Nottingham.

Fenomenalul Alcaraz, cu o lovitură de geniu la Madrid: ”L-ar face mândru pe Federer” VIDEO
Jucătorul spaniol de tenis Carlos Alcaraz (3 ATP, favorit nr. 2) s-a calificat vineri în runda a treia a turneului ATP Masters 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 7.877.020 de euro,...
Super-performanță pentru boxul românesc. Cine e pugilista care va lupta pentru aur
Lăcrămioara Perijoc s-a calificat, joi, în finala categoriei 54 kg a Campionatelor Europene de box de la Belgrad. Lăcrămioara Perijoc a învins-o în semifinale, cu decizie unanimă, pe...