Scor fluviu în Germania. La pauză, oaspeții conduceau cu 4-0

Miercuri, 03 Mai 2023, ora 07:12
1890 citiri
RB Leipzig este in finala cupei Germaniei FOTO facebook

Echipa germană RB Leipzig s-a calificat marţi în finala Cupei Germaniei, după ce a învins, în deplasare, cu 5-1, pe Freiburg.

RB Leipzig a funcţionat perfect în prima repriză a meciului de pe Europa-Park Stadion, din Freiburg. Dani Olmo a deschis scorul în minutul 13, iar în minutul 14 Benjamin Henrichs a făcut 2-0. Dominik Szoboszlai a înscris pentru 3-0 în minutul 36, pentru ca scorul pauzei să fie stabilit de Christopher Nkunku, în minutul 45+1.

În minutul 58 oaspeţii au rămas în zece jucători după ce Josko Gvardiol a primit cartonaş roşu.

Freiburg a redus din diferenţă prin Michael Grigoritsch, în minutul 75, dar RB Leipzig a mai înscris odată, prin Dominik Szoboszlai (min. 90+7) şi merge în finala Cupei Germaniei, pentru al treilea an consecutiv. Echipa din Leipzig este deţinătoarea trofeului.

În a doua semifinală a Cupei Germaniei se vor întâlni miercuri echipele VfB Stuttgart şi Eintracht Frankfurt.

Scrima românească a evitat o rușine de proporții. De aproape 100 de ani nu se mai întâmplase
Scrimera Mălina Călugăreanu s-a calificat sâmbătă la Jocurile Olimpice de la Paris, după ce s-a impus în proba feminină de floretă, la Differdange. În Luxemburg, Mălina Călugăreanu...
Sportiva din România care a câștigat a cincea oară Liga Campionilor. Cum s-a descurcat în finală, contra unei conaționale
Jucătoarea română de tenis de masă Elizabeta Samara a câştiga pentru a cincea oară în carieră Liga Campionilor europeni şi pentru a treia oară consecutiv cu formaţia poloneză KTS Enea...