S-a incheiat sezonul in Liga 1, in play-out. O fosta campioana a Romaniei a retrogradat in Liga 2. Cine sunt echipele care merg la baraj

Miercuri, 19 Mai 2021, ora 20:26
10181 citiri
S-a incheiat sezonul in Liga 1, in play-out. O fosta campioana a Romaniei a retrogradat in Liga 2. Cine sunt echipele care merg la baraj

S-a desfasurat ultima etapa din play-out-ul Ligii 1.

Poli Iasi si Astra Giurgiu au retrogradat direct in Liga 2.

Astra, fosta campioana a Romaniei in 2016, va juca in Liga 2.

FC Voluntari si Hermannstadt merg la barajul de promovare / retrogradare.

Chindia - FC Viitorul vor juca barajul pentru Conference League.

Echipa lui Hagi prinde in minutul 95 calificarea in barajul pentru Europa, prin golul lui Chitu.

FC Viitorul termina pe locul 9, pentru ca UTA nu are licenta de Europa.

Clasament final:

7. Chindia, 36 de puncte

8. Uta Arad, 32 de puncte

9. FC Viitorul, 32 puncte

10. Gaz Metan Medias, 32 de puncte

11. Dinamo, 31 de puncte

12. FC Arges, 31

13. FC Voluntari, 28 de puncte

14. Hermannstadt, 26 de puncte

15. Astra Giurgiu, 24 de puncte

16. Poli Iasi, 20 de puncte

Rezultate ultima etapa

Viitorul - Astra Giurgiu 1-0

Dinamo - Chindia 0-0

Hermannstadt - FC Arges 1-0

FC Voluntari - UTA 0 -0

Gaz Metan Medias - Poli Iasi 4-2

Desfasurarea meciurilor:

Minutul 1: Au inceput meciurile

Minutul 9 - Gaz Metan Medias deschide scorul, 1-0 in partida cu Poli Iasi.

Minutul 11 - Gaz Metan face 2-0. Valente este cel care a marcat ambele goluri ale ardelenilor.

Minutul 16 - Medias face 3-0

Rezultate la pauza

Dinamo - Chindia 0-0

FC Viitorul - Astra 0-0

Voluntari - UTA 0-0

Hermannstadt - FC Arges 0-0

Gaz Metan Medias - Poli Iasi 3-0

Repriza a doua:

Gaz Metan Medias face 4-0

Hermannstadt deschide scorul cu FC Arges, prin Scarlatache.

La acest scor, Astra Giurgiu este retrogradata.

Iasi marcheaza la Medias, 4-1.

DINAMO - CHINDIA. Echipele de start:

Dinamo: Esanu - Bejan, Puljic, Albentosa - Sorescu, V. Achim, Anton, J. Gol, St. Filip - A. Mihaiu, Nemec

Rezerve: Kongshavn - R. Grigore, A. Radu, Fabbrini, Nepomuceno, A. Bani, G. Cretu, Morsay, Blejdea

Antrenor: Dusan Uhrin

Chindia: D. Moldovan - Capusa, Pitian, A. Iacob, C. Dinu - Negut, V. Rata, M. Dulca, D. Dumitrascu - D. Popa, D. Florea

Rezerve: Aioani - Martac, Neicutescu, Fomba, Yameogo, Corbu, Mitrea, Berisha, Kocic

Antrenor: Emil Sandoi

FC VOLUNTARI - UTA. Echipele de start:

Voluntari: Rimniceanu - Ricardinho, G. Tamas, Armas, Al. Vlad - Al. Ilie, Droppa, Viera Tavares - Betancor, Da Veiga Lopes

Rezerve: Lavin - I. Balaur, C. Achim, Satli, C. Costin, Briceag, Pesic, Mailat, V. Angelov

Antrenor: Liviu Ciobotariu

UTA: Fl. Iacob - Tomozei, Fl. Ilie, Erico, Shliakov - Roger, Al. Albu, Vorobjovas, D. Rusu - I. Hora, D. Miculescu

Rezerve: D. Balauru, Melinte, Roumpoulakou, Bustea, N. Rosu, Buhacianu, Antal, C. Rus, Negoescu

Antrenor: Laszlo Balint

FC VIITORUL - ASTRA GIURGIU. Echipele de start:

Viitorul: V. Cojocaru - R. Boboc, Mladen, Dobrosavlevici, Pedroso - G. Matei, Artean, A. Ciobanu - A. Chitu, Tsomou, Joalisson

Rezerve: Cabuz - Dussaut, Haita, Gradinaru, Grameni, G. Ganea, Danuleasa, Buta, Ely Fernandes

Antrenor: Catalin Anghel

Astra: M. Popa - Raspopovic, G. Gaman, Graovac, Lamanje - Merloi, Boe Kane, Canadija - V. Gheorghe, Krpic, Stahl

Rezerve: Bolboasa - I. Jovanovic, Balaure, Montini, D. Gheorghe, R. Riza, P. Banu, Crepulja, Marins de Sousa

Antrenor: Ionut Badea

GAZ METAN MEDIAS - POLI IASI. Echipele de start:

Gaz Metan: Plesca - Butean, Baco, Larie, Trif - R. Deaconu, G. De Moura, Chamed - Horsia, R. Valente, P. Costea

Rezerve: Buzbuchi, R. Romeo, Da Silva Junior, Yuri, Pambou, Alceus, Velisar, Da Silva Oliveira, V. Morar

Antrenor: Mihai Teja

Poli Iasi: I. Brinza - St. Cana, Gaitan, Banzo, Onea - F. Cristea, M, Stan - Platini, Vega Alvarez, Popadiuc - Al. Zaharia

FC HERMANNSTADT - FC ARGES. Echipele de start:

Hermannstadt: Figueiredo - Matel, O. Viera, Scarlatache, Oprut - Belu Iordache, Alhassan, R. Pires, Oroian - David Mayoral, Yazalde

Rezerve: I. Popa - I. Stoica, Matricardi, Addae, Al. Voda, P. Petrescu, Aosman, Bagaric, Aralica

Antrenor: Eugen Beza

FC Arges: Greab - Tofan, Turda, Boldor, N. Musat - Meza Colli, Honciu - R. Grecu, Palic, C. Dumitru - Mediop

Rezerve: F. Croitoru - Maric, Leca, De Jonghe, C. Barbu, A. Popa, Mitoi, Nastasie, Teles

Antrenor: Andrei Prepelita

Citeste si:
Dinamo, a șasea înfrângere consecutivă în Liga 1! "Câinii roșii " au marcat primul gol după 5 etape
Dinamo, a șasea înfrângere consecutivă în Liga 1! "Câinii roșii " au marcat primul gol după 5 etape
Formaţia Dinamo a fost învinsă, duminică seară, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, de echipa FC Botoşani, într-un meci din etapa a noua a Ligii 1, marcat de o întrerupere de aproape un...
Cum a devenit AUR frecventabil, de la un partid hulit. Pierzătorii și câștigătorii moțiunii de cenzură
Cum a devenit AUR frecventabil, de la un partid hulit. Pierzătorii și câștigătorii moțiunii de cenzură
La începutul lunii septembrie, imediat după scandalul demiterii lui Stelian Ion din funcția de ministru al Justiției, atât PSD, cât și USR PLUS și AUR au anunțat că depun moțiune de...
Sursa: Ziare.com